Dropbox henter dansk Microsoft-mand som international salgsdirektør

Storage-giganten Dropbox har valgt en dansker til at stå i spidsen for det globale salg. Han er hentet hos konkurrenten Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det er danske Thomas Hansen, der skal stå i spidsen for salget af Dropbox's storage-produkt i hele verden.

Thomas Hansen bliver den næste i kongerækken efter Dennis Woodside, der er noget så fint som chief Operations Officer i Dropbox. Den nye salgschefs engelske titel bliver Global VP of Sales and Channels.

Solid platform i Microsoft

Thomas Hansen har arbejdet hos Microsoft siden 2001.

I Microsoft stod den 44-årige erhvervsmand som såkaldt 'worldwide vice president' i spidsen for Microsofts samlede salg til de små og mellemstore virksomheder verden over.

Som chef for den butik var Thomas Hansen i spidsen for en omsætning på mere end 40 milliarder kroner og omkring 2.000 medarbejdere.

Den solide erfaring fra mange forskellige lande har været en af de kvalifikationer, som Dropbox har foretrukket hos danskeren.

Storage-butikken har nemlig fokus på at fiske kunder uden for de amerikanske grænser, hvor næsten 70 procent at brugerne befinder sig, hvilket angiveligt bliver en af hovedopgaverne for Thomas Hansen.

Men med den nyoprettede stilling så ser det altså ud til, at Dropbox vil have et skarpere fokus på erhvervssegmentet.

Efter sigende har Dropbox 100.000 betalende forretningskunder, men virksomheden holder de præcise oplysninger tæt ind til kroppen.

Er der forskel?

Tjenesten har dog en solid udfordring i at differentiere sig fra de øvrige storage-tjenester, herunder Microsofts Skydrive, som Thomas Hansen tidligere var talsmand for.

Ud over erhvervserfaringen er han kandidat i business administration og økonomi, Copenhagen Business School.

Dropbox har eksisteret siden 2008 og hører således til blandt de etablerede lagertjenester i skyen.

Læs også:
Den ukendte dansker i spidsen for Microsofts milliard-forretning

Dropbox flytter din konto til Irland - men hvad er årsagen?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision