Endelig godt nyt: Spam-bunkerne skrumper ind i din indbakke

Nu er under halvdelen af mail-strømmen spam. Det er første gang i 10 år.

Artikel top billede

Måske har du selv lagt mærke til, at der i øjeblikket er færre knaldtilbud på Viagra og kopi-løbesko.

Ellers har sikkerhedsfirmaet Symantec i hvert fald, som i en ny rapport blandt andet har opgjort spam-mængderne, der er begyndt at blive mindre.

For første gang i 10 år er det under halvdelen af mail-mængderne, der således er spam.

Kurven knækkede i 2010

Mængderne af spam-post i din indbakke er gået jævnt ned siden 2010.

Den vigtigste årsag til de formindskede spam-bunker er, at leverandørerne af mail-tjenester og internetleverandørerne er blevet både bedre og hurtigere til at tage fat om problemerne, når de opstår.

Bedre filtre og hurtigere blokeringer af ondsindede konti betyder, at der dumper stadig mindre spam ned i din postkasse.

En anden del af forklaringen skal finde i, at virksomheder som Microsoft i samarbejde med myndighederne går benhårdt efter de store botnet for at lukke dem ned.

Det er lykkedes flere gange, og selv om de dukker op igen, så er det under vanskeligere arbejdsbetingelser, der nu udsendes spam fra botnet.

Det er således blevet mindre lukrativt at oprette, kontrollere og udnytte botnets til spam end for bare seks-syv år siden.

Spam kommer næppe til at forsvinde helt, men de store bunkeforsendelser er på vej ud til fordel for de mere målrettede phishing-angreb, der går efter helt specifikke personer i en virksomhed.

Antallet af mail falder markant

Antallet af mails er i det hele taget på vej ned.

I juni 2015 blev der ifølge Symantec sendt 704 milliarder mails.

49,7 procent var spam.

I den periode, hvor både mail- og spam-mængderne var størst, så billedet noget anderledes ud, viser tidligere opgørelser fra Symantec.

I juni 2009 blev der eksempelvis i alt sendt 6,3 billioner e-mail.

Af dem blev 5,7 billioner vurderet til at være uønsket junk-mail.

Du kan finde den nyeste rapport fra sikkerhedsfirmaet her (PDF).

Læs også:
Googles nye superkode skal luge ud i din spam-post i Gmail

Sådan fortæller din browser alt om dig på 100 millisekunder

Sådan undgår du at klokke i spam-reglerne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S