Microsoft er begyndt at overføre Windows 10 - og er også klar med den første patch

Stille og roligt er Microsoft begyndt at overføre Windows 10 til computere, så styresystemet kan være klar i morgen. Samtidig har Microsoft en stor dag 1-patch, som skal hentes ned.

Artikel top billede

Onsdag står i Windows 10's navn.

Det er dagen, hvor du begynder at kunne hente Windows 10 ned på din computer.

Og Microsoft er allerede begyndt at overføre Windows 10 til computere blandt andet i USA og flere andre lande verden over. Den tidlige overførsel sker for at undgå, at Microsofts servere bliver overbelastede af de millionvis af computere, der skal have Windows 10.

Der vil ikke være en advarsel eller på anden vis gøres opmærksom på, at Windows 10 hentes ned til din computer, men en bestemt mappe, GWX, bliver roligt fyldt op med en .ESD-fil, som indeholder hele Windows 10.

Starter dagen med stor patch-fil
I morgen åbnes der så for installationen af Windows 10, og når installationen af Windows 10 er overstået, så er der en god, stor opdatering, som der lige skal sluges.

Det drejer sig om en Dag 1-patch, som fylder 500 Mb, men giver over 1 Gb sikkerhedsopdateringer og forbedringer til systemet.

Så selvom det lyder træls at skulle installere en stor opdatering lige efter at have fået Windows 10, så bør du opdatere. Patchen forventes at give store forbedringer til blandt andet ydeevne.

Du kan følge Computerworld.dk for at få de nyeste nyheder og guides til Windows 10.

Læs også: Windows 10 om tre dage: Gør disse tre ting før og efter du opdaterer til Windows 10

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg