3D-prints rykker ind på nyt grænseoverskridende område: Print en pille

Receptpligtig medicin ser ud til at blive det nye område, hvor 3D-printerne vinder frem. Allerede fra næste år kan vi forvente at se piller blive spyttet ud af 3D-printere.

Artikel top billede

Foto: www.e-MagineArt.com (Foto: Free image by www.e-MagineArt.com / www.e-MagineArt.com)

Måske troede du, at vi havde set alt inden for 3D-prints: Huse, våben og sågar dele til et kranium hos en hospitalspatient.

Nu har de amerikanske sundhedsmyndigheder så givet grønt lys til, at receptpligtig medicin kan blive fabrikeret via en 3D-printer.

Mere konkret er det medicinen Spritam, der behandler epilepsi-anfald hos børn og voksne, fra medicinalselskabet Aprecia Pharmaceuticals, som kan printes i lag fra en 3D-printer.

Pillen med epilepsi-medicinen bliver opløst i vand som ved den normalt fabrikeret pille, men Aprecia Pharmaceuticals hævder, at 3D-printningen kan øge dosen med op til 1.000 milligram i en enkelt pille fra starten af næste år.

Det skriver The Guardian.

Print dine egne knogler

Spritam bliver dermed verdens første receptpligtige medicin, der er tilladt at producere ved hjælp af en 3D-printer.

Tidligere har de amerikanske sundhedsmyndigheder givet tilladelse til, at der kan 3D-printes proteser.

Den udvikling så vi også i Danmark sidste år på Aarhus Universitetshospital, som du kan læse mere om her.

At 3D-printning er kommet for at blive, er der efterhånden ingen tvivl om. Slet ikke i Kina, som for nyligt har bestemt, at stort set alle landets skoler skal udstyres med en 3D-printer.

It-analysehuset Gartner har spået, at salget af 3D-printere vil runde en million solgte enheder i løbet af 2017 eller 2018.

Læs også:

Kom med til åbningen af Danmarks største 3D-printerbutik: Det kan blive kæmpestort

Dansk hospital begynder at 3D-printe knogler til patienter

Gigantisk 3D-printer bygger 10 huse på en dag

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank