Er du allerede træt af Windows 10? Se her hvordan du kommer tilbage til Windows 7

Har du prøvet Windows 10, og er det ikke noget for dig? Så kan du formodentligt gå smertefrit tilbage til Windows 7 eller 8. Se her hvordan.

Artikel top billede

Windows 10 giver os en blanding mellem Windows 7 og Windows 8: Meget af det familiære og desktopvenlige miljø fra Windows 7 sammen med hurtigheden og innovationen fra Windows 8 - dog uden alle Windows 8's dumheder.

Men det er måske ikke alle, som er lige tilfreds med, hvordan Windows 10 ændrer vores computer.

Og har du installeret computeren på den rigtige måde, så kan du stadig gå tilbage til dit gamle system uden de store problemer.

Hvis du har eller vælger at gå tilbage til en af de ældre versioner af Windows, så del din begrundelse i kommentarfeltet.

Det er spændende at høre de forskellige grunde, hvad end det handler om et bestemt program, der ikke virker, eller det er brugeroplevelsen.

Læs også: 10 ting du skal gøre, når du har installeret Windows 10

Sådan kommer du tilbage til Windows 7 eller 8
Hvis du har installeret Windows 10 igennem den officielle reservationskanal, hvor Microsoft fortæller dig via en pop-up, at Windows 10 er klar til at blive installeret, så kan du relativt nemt komme tilbage til Windows 7 eller 8 igen.

Husk dog at du kun kan benytte nedenstående mulighed, hvis du opgraderede til Windows 10 via den oprindelige metode, eller via en ISO, hvor du beholdte de gamle Windows-filer.

Ligeledes virker det kun i 30 dage efter din installation af Windows 10 og kun, hvis du stadig har "Windows.old"-mappen på C-drevet.

Har du installeret Windows 10 via et Clean Install, så virker det ikke.

Under "Indstillinger", "Opdatering og Sikkerhed", "Genoprettelse", finder du muligheden for at gå tilbage til Windows 7 eller 8.

Husk at have tilsluttet et strømstik, hvis du har en bærbar, og husk at have taget et backup af dine personlige filer inden.

Det kan være, at nogle programmer har brug for en geninstallering, ligesom der kan være kodeord, der skal ændres, og lignende.

Vil du tilbage til Windows 7/8 efter de 30 dage, eller har du lavet en såkaldt 'clean install'? Så skal du have lavet et reperationsmedie inden installationen af Windows 10, eller du kan bruge dine originale Windows 7 eller 8-medier.

Læs også: Efter første uge: Windows 10 vinder designpris for sin startmenu

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S