Det koster afskaffelsen af roaming-takster Danmarks største teleselskab

TDC kommer til at kunne mærke afskaffelsen af roaming-taksterne i EU. Se her, hvor meget indtjening TDC står til at miste.

Artikel top billede

Teleselskaberne har i årevis tjent gode penge på roaming-takster, der var en hel del højere end de reelle omkostninger, når telekunderne anvendte mobilen i udlandet.

EU har dog ad flere omgange sikret, at der var et loft over roaming-taksterne i vores del af verden, og lige op til sommerferien kom så det endelige dødsstød til roamingtakster i EU:

Fra den 15. juni 2017 vil forbrugerne i EU komme til at betale den samme pris for opkald, beskeder og mobildata, uanset hvor de rejser i EU.

"Om du ringer til en ven, når du er hjemme eller i et andet EU-land, vil ikke gøre nogen forskel for din regning," lød det fra EU.

Læs også: Så er det slut med roaming-taksterne: Nu sætter EU en stopper for festen

Computerworld har spurgt Danmarks største teleselskab, TDC, hvad det koster på indtjeningen, at roaming-taksterne er skrumpet ind og nu snart forsvinder helt i EU?

TDC oplyser, at selskabet i de senere år har haft årlige tab på 50-150 millioner kroner direkte som følge af roaming-reguleringen.

TDC forklarer samtidig, at selskabet har EU-roaming-indtægter i størrelsesordenen 200-300 millioner kroner om året - og at den indtjening vil falde væk, når roaming-taksterne bliver helt helt afskaffet.

Den økonomiske konseksvens vil dog også afhænge af, hvordan 'roam-like-home' vil påvirke de aftaler, TDC har med operatørerne i de andre lande, oplyser selskabet.

"En glidende overgang"

Uanset hvad det endelige indtjeningstab ender med at løbe op i, er det ikke dog ikke et beløb, TDC-topchef Carsten Dilling har tænkt sig at dvæle ved ret længe.

"Det sker jo trinvist igennem en årrække, så det er absolut kontrollabelt for os efterhånden," siger han til Computerworld i forbindelse med TDC's netop offentliggjorte halvårsregnskab.

Læs også: TDC-topchef Carsten Dilling: Sådan stoppede vi mobilkundernes frafald

"Der sker jo også det, at pris-planerne begynder at forberede sig på det. Effekten af roaming-like-home vil være en glidende overgang. De regulatoriske steps er mere nogle milepæle bagved," siger han om den situation, at de danske teleselskaber allerede i dag kappes om at kapre og fastholde kunderne med forskellige tilbud om brug af smartphonen i udlandet.

Rammer selskaberne forskelligt

Her i Danmark er teleselskaberne nemlig allerede begyndt at forberede sig på, at roaming-indtjeningen i EU vil forsvinde inden længe.

Det seneste år har budt på en stribe slagtilbud fra de danske teleselskaber, hvor fokus har været på at fjerne roaming-afgifterne på tale og sms i vores del af verden.

Det kan du læse mere om her: Danske teleselskaber klar med nye slagtilbud: Hård kamp om erhvervskunderne.

Det seneste slag i den danske telekrig er, at teleselskaberne nu også begynder at konkurrere på fri data i udlandet.

Morten Imsgard, der er aktieanalytiker hos Sydbank, hvor han blandt andet følger TDC-aktien, har tidligere forklaret, at det er ret forskelligt, hvordan de nye roaming-regler rammer de danske teleselskaber.

"Et selskab som 3 har allerede åbnet op for fri roaming på data, så de er kommet det lidt i forkøbet og har derfor heller ikke så meget at tabe på det, mens der hos TDC i dag er en indtægtskilde fra roaming," sagde han blandt andet.

Morten Imsgard forklarede også, at telebranchen på grund af de forskellige indgreb fra EU's side løbende har været tvunget til at tilpasse sig - og dermed gradvist har givet afkald roaming-indtjening.

"Der har ikke været noget som helst fornuftigt link mellem omkostningerne ved at håndtere de her opkald og så den indtjening, man havde på det. Så de er blevet presset over tid - og nu fjerner man det så endeligt."

Her skal du stadig passe på

Selvom roaming-taksterne nu er på vej til at forsvinde i EU, skal man dog som forbruger stadig være meget opmærksom på, hvordan man bruger smartphonen andre steder i verden end i EU, eksempelvis i Thailand eller USA.

Her er der nemlig stadig en betydelig risiko for store roaming-regninger, særligt hvis man anvender data-roaming.

Læs mere om det problem her.

Læs også:

Så er det slut med roaming-taksterne: Nu sætter EU en stopper for festen

Farvel til roaming-regninger i EU: Men det rigtige problem ligger et helt andet sted

TDC-topchef Carsten Dilling: Sådan stoppede vi mobilkundernes frafald

Roaming-dødsstødet fra EU: Sådan rammer det de danske teleselskaber

Nu begynder det næste slag i den danske telekrig: Fri data i udlandet

Snart helt slut med roamingtakster på tale og sms for danskerne: Her er det seneste slagtilbud

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse