Chip-boss løsladt mod at investere 260 milliarder kroner i nye fabrikker

En uventet løsladelse fra fængsel kan koste en bestyrelsesformand for en af verdens største chip-fabrikanter en investering på 260 milliarder kroner i nye fabriksområder.

Artikel top billede

Den sydkoreanske chipfabrikant SK Hynix vil investere ikke mindre end 260 milliarder kroner i nye fabrikker.

Udmeldingen fra selskabet kommer kort tid efter, at formanden for moderselskabet bag den sydkoreanske chip-fabrikant SK Hynix, Chey Tae-won, er blevet løsladt fra fængsel af den koreanske præsident, Park Geun-hye.

Løsladelsen sker på baggrund af 70 årsdagen for Sydkoreas befrielse af Japan under 2. Verdenskrig, hvor en række udvalgte personer er blevet sat fri for at skubbe gang i økonomien.

Chey Tae-won har siddet fængslet siden 2013, hvor han blev dømt skyldig i underslæb for 270 millioner kroner, skriver The Wall Street Journal.

En lynhurtig beslutning

Formanden for SK Hynix' moderselskab blev løsladt i fredags, og mandag var han ude med meldingen om den store investering i nye fabrikker.

Indtil videre har SK Hyxin dog ikke taget en endelig beslutning om planerne, og det er derfor stadig uvist, hvornår den store investering i to nye fabrikker eventuelt skal foretages.

På nuværende tidspunkt er SK Hyxin allerede i gang med at bygge et nyt værk til at producere halvledere i.

Da SK Hyxins moderselskab, SK Group, ikke er en formel juridisk enhed, og Chey Tae-won har mistet alle sine titler i SK Hyxins under fængslingen, bliver udmeldingen kritiseret flere steder for at være mere eller mindre utroværdig.

Skal vise investeringsvillighed

Blandt kritikerne er stifteren af hedgefonden Zebra Investement Management, Lee Won-il, som udtaler følgende til The Wall Street Journal:

"Han (Chey Tae-won, red.) er ikke bestyrelsen hos SK Hynix, så han burde ikke udtale sig på den måde. Men nu er han blevet løsladt fra fængsel, og han bliver nødt til at vise et eller andet, fordi offentligheden kritiserer præsidentens beslutning om at løslade ham."

Andre iagttagere mener også, at løsladelsen forpligter Chey Tae-won til at udvise en form for økonomisk investering, der kan tilfredsstille Sydkoreas regering.

Hyxin er en af verdens største producenter af DRAM og Flash Memory-chips. Selskabet omsætter for cirka 90 milliarder kroner årligt.  

Læs også:
Otte ting du bør vide om Skylake - Intels nye og lynhurtige processorer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS