IBM klar til at masseansætte it-folk: Skal bruge 300 medarbejdere til nyt udviklingscenter i Malmø

IBM åbner nyt stort udviklingscenter i Malmø og er klar til at masseansætte 300 nye medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et nyt stort IBM-udviklingscenter med 300 medarbejdere er på vej til Malmø, blot en god halv times kørsel fra København.

Avisen Sydsvenskan skriver, at der skal ansættes 300 medarbejdere, og at det først og fremmest vil være nyuddannede it-folk.

Chefen for den nye IBM-afdeling, Johan Forssander, udtaler til Dagens Industri i Sverige.

"Vi har evalueret flere områder i Sverige, men valgte Malmø, da byen har en ekstrem mangfoldighed, både etnisk og aldersmæssigt med mange unge, og da det er i nærheden af både universiteter og højskoler."

Det skal de arbejde med

Sydsvenskan skriver desuden, at det nye udviklingscenter skal arbejde med cloud, analyse-løsninger, sociale meder og it-sikkerhed - hvilket da også er IBM-koncernens helt store satsningsområder i disse år.  

"Det er en stor mulighed for unge mennesker i Malmø at få et udviklende og stimulerende arbejde i en interessant organisation."

"Det større perspektiv er, at det viser, hvilke kvaliteter, der findes i Malmø, når det gælder arbejdskraften og kompetencerne," udtaler Daniel Kipowski fra Invest in Skåne, som har forhandlet med IBM om etableringen af det nye udviklingscenter.

Ifølge Sydsvenskan begynder rekrutteringen af de medarbejdere i løbet af efteråret.

Sydsverige i øvrigt har hårdt brug for det nye IBM-center, da regionen for nylig har mistet rigtig mange arbejdspladser på it- og teleområdet, da Sony Mobile besluttede, at op imod 1.000 medarbejdere i Lund skal fyres, ligesom Ericsson også er ramt af store nedskæringer.

Læs mere om det her.

IBM fyrer og hyrer

Selvom IBM nu står til at skulle ansætte 300 nye folk, har tendensen i koncernen i de seneste år først og fremmest handlet om nedskæringer.

Alene i 2014 blev IBM's globale medarbejderstab reduceret med 12 procent, hvilket konkret betyder, at IBM sidste år sagde farvel til 51.600 medarbejdere.

Læs om det her: IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

IBM Danmark har også skåret markant ned i antallet af medarbjedere i de senere år.

I februar mistede 90 danske IBM-medarbejdere jobbet, og alene fra 2010- til 2013-regnskabet faldt antallet af ansatte med mere end 1.000, fra 3.870 ansatte til 2.836.

IBM Danmark havde i 2014-regnskabet 2.556 ansatte.

En stor koncern som IBM har dog både en konstant afgang og tilgang af medarbejdere.

Så sent som i sidste måned blev det meldt ud, at koncernen står og mangler 1.000 nye folk, primært softwaredesignere - læs mere om det her.

Læs også:

IBM klar til at masseansætte 1.000 nye medarbejdere

Tele-nedsmeltning i Sverige: Så mange mister jobbet hos Sony Mobile og Ericsson

IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job