Carsten Dilling forgyldes: Scorer millioner på sin exit

TDC's afgåede topchef, Carsten Dilling, scorer millioner af kroner på sin exit fra TDC.

Artikel top billede

TDC's nu afgående topchef, Carsten Dilling, scorer et pænt million-beløb på sin exit, skriver Finans.dk.

53-årige Carsten Dilling meddelte for et par uger siden, at han fratræder som TDC's topchef efter tre år på posten.

I dette interview med Computerworld fortæller han, at hans exit er frivillig og at det 'for en gangs skyld reelt er efter gensidig aftale.'

Alligevel modtager han ifølge Finans.dk en fratrædelsesgodtgørelse, som var han blevet fyret.

Det betyder ifølge avisen, at han vil modtage løn i et år efter hans exit, og da Carsten Dilling i fjor fik 8,8 millioner kroner i løn og pension, er der allerede her lagt godt i pengekassen.

Desuden har Carsten Dilling ifølge Finans.dk i henhold til aftale krav på yderligere 7,4 millioner kroner, hvoraf halvdelen er løn og halvdelen bonus.

Den rigtigt store gevinst kommer dog fra den aktie-post, som han gennem en årrække i toppen af TDC har fået tildelt i forbindelse med forskellige aktieprogrammer.

Hans aktiepost er for tiden godt 31 millioner kroner værd.

Selv om Carsten Dilling lander millioner af kroner på sin afgang fra posten, har tidligere topchefer i TDC dog scoret langt flere penge på deres tid i TDC.

Således landede finansdirektør Jesper Ovesen 110 millioner kroner på en gunstig udvikling af TDC-aktien, da han i 2011 stoppede. Det svarede til en gevinst på 90.000 kroner hver eneste dag, han var ansat i TDC.

Det kan du læse mere om her: TDC-direktør scorer 110 millioner kroner.

Dermed overgik Jesper Ovesen den tidligere TDC-topchef Henning Dyremose, der blev kritiseret voldsomt for sin lukrative fratrædelsesordning i forbindelse med salget af TDC til fem kapitalfonde i 2006.

Dengang scorede Henning Dyremose omkring 30 millioner kroner efter skat.

Læs også:

Carsten Dilling: "Jeg har tænkt på TDC 24/7 i otte år - nu er det tid til noget nyt"

Teleekspert om direktør-exit i TDC: Det er lidt af en overraskelse

Efter exit fra TDC: Sådan kan Carsten Dillings fremtid forme sig

Efter pludseligt direktør-exit i TDC: Her er TDC's tre store udfordringer

Carsten Dilling færdig i TDC - ny administrerende direktør udnævnt

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College