Carsten Dilling forgyldes: Scorer millioner på sin exit

TDC's afgåede topchef, Carsten Dilling, scorer millioner af kroner på sin exit fra TDC.

Artikel top billede

TDC's nu afgående topchef, Carsten Dilling, scorer et pænt million-beløb på sin exit, skriver Finans.dk.

53-årige Carsten Dilling meddelte for et par uger siden, at han fratræder som TDC's topchef efter tre år på posten.

I dette interview med Computerworld fortæller han, at hans exit er frivillig og at det 'for en gangs skyld reelt er efter gensidig aftale.'

Alligevel modtager han ifølge Finans.dk en fratrædelsesgodtgørelse, som var han blevet fyret.

Det betyder ifølge avisen, at han vil modtage løn i et år efter hans exit, og da Carsten Dilling i fjor fik 8,8 millioner kroner i løn og pension, er der allerede her lagt godt i pengekassen.

Desuden har Carsten Dilling ifølge Finans.dk i henhold til aftale krav på yderligere 7,4 millioner kroner, hvoraf halvdelen er løn og halvdelen bonus.

Den rigtigt store gevinst kommer dog fra den aktie-post, som han gennem en årrække i toppen af TDC har fået tildelt i forbindelse med forskellige aktieprogrammer.

Hans aktiepost er for tiden godt 31 millioner kroner værd.

Selv om Carsten Dilling lander millioner af kroner på sin afgang fra posten, har tidligere topchefer i TDC dog scoret langt flere penge på deres tid i TDC.

Således landede finansdirektør Jesper Ovesen 110 millioner kroner på en gunstig udvikling af TDC-aktien, da han i 2011 stoppede. Det svarede til en gevinst på 90.000 kroner hver eneste dag, han var ansat i TDC.

Det kan du læse mere om her: TDC-direktør scorer 110 millioner kroner.

Dermed overgik Jesper Ovesen den tidligere TDC-topchef Henning Dyremose, der blev kritiseret voldsomt for sin lukrative fratrædelsesordning i forbindelse med salget af TDC til fem kapitalfonde i 2006.

Dengang scorede Henning Dyremose omkring 30 millioner kroner efter skat.

Læs også:

Carsten Dilling: "Jeg har tænkt på TDC 24/7 i otte år - nu er det tid til noget nyt"

Teleekspert om direktør-exit i TDC: Det er lidt af en overraskelse

Efter exit fra TDC: Sådan kan Carsten Dillings fremtid forme sig

Efter pludseligt direktør-exit i TDC: Her er TDC's tre store udfordringer

Carsten Dilling færdig i TDC - ny administrerende direktør udnævnt

Læses lige nu

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job