Topdyrt kineser-smartwatch på vej til Danmark - vil være Apple-konkurrent

Huawei Watch er på vej til Danmark. Uret er ganske nydeligt og klassisk, men prisen er også ganske pebret. Læs om uret her.

Artikel top billede

Foto: Huawei.

Der har været snak om et smart digitalur fra den store kinesiske producent Huawei i lang tid, og nu er den endelige version så meldt klar fra kinesisk hånd.

I forbindelse med den igangværende IFA-messe i Berlin har selskabet således fortalt om Huawei Watch.

Uret er ifølge kineserne klar til salg fra om med den 2. september i en stribe af de store europæiske lande som Frankrig, England, Spanien og Italien.

Danmark nævnes dog på listen over lande, hvor uret vil blive sat til salg på et tidspunkt i fremtiden.

I den dyre ende

Huawei, der på konsummarkedet blandt andet har slået sit navn fast som leverandør af prisbillige smartphones, har valgt en lidt anden strategi med firmaets ur.

Det er prissat til mellem 400 og 700 euro afhængig af hvilken udgave, man ønsker sig. Dagens valutakurs giver en dansk pris på mellem 3.000 og 5.300 kroner.

Derved befinder uret sig i det dyre selskab del af skalaen, og er på niveau med Apple Watch, der også starter på cirka 3.000 kroner.

Uret er designet efter de klassiske ure, og den runde skive har en diameter på 42 millimeter. I cirklen er der placeret en 1,4-tommer AMOLED-skærm med 400 x 400 pixel, hvilket giver en pixeltæthed på 286 per tomme.

Overfladen på uret er ridse-resistent safirglas.

Inde i urkassen har kineserne placeret en seks-aksers bevægelsessensor til måling af dine aktiviteter.

Ligeledes er der en indbygget pulsmåler, der ifølge Huawei rager en lille smule ud fra urkassen for at give en mere præcis måling af dit hjerteslag.

Huawei Watch kommer med den nyeste version af Android Wear.

Læs mere her: Google rykker tættere på Apple: Android Wear-ure virker nu sammen med iPhone

Gul(d) eller sort

Som de andre smarte ure på markedet kan denne model naturligvis også bruges til at give besked om indkommende samtaler, tekstbeskeder og mail.

Uret kan anvendes via stemmestyring til eksempelvis navigation og afspilning af musik.

Huawei fortæller, at selskabet har lagt stor vægt på designet og inspirationen er hentet fra de gamle og hæderkronede schweiziske producenter.

Du kan vælge mellem udgaver med guld-, stål- eller sort urkasse og mellem mange forskellige urskiver, der skal lede tankerne hen på luksuriøse og klassiske designerure.

Der er også frit valg mellem læderrem eller lænke til uret.

Læs også:
Store forventninger til teknologi-messen IFA - nu slår messen dørene op for vild elektronik og heftige gadgets

Stor opdatering på vej: Nu kan Android-ure snakke sammen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job