Oracle mørkelægger regnskabsskandale

Oracle Danmark lægger låg på den regnskabsskandale, der har ført til bortvisningen af selskabets tidligere administrerende direktør i Danmark, Peter Perregaard. Det er derfor et åbent spørgsmål, om den påståede regnskabsfup vil føre til større underskud og yderligere fyringer i selskabet, som har afskediget hver sjette medarbejder siden 2002.

Oracle Danmark lægger låg på den regnskabsskandale, der for en uge siden førte til bortvisningen af tidligere administrerende direktør i Oracle Danmark, Peter Perregaard, som i det seneste år har været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA og dermed den højest placerede dansker i koncernen.

Bortset fra en kortfattet notits, der bekræfter, at Peter Perregaard samt salgsdirektør Jan Skelbæk har "forladt virksomheden", er Oracle tavs som graven om sagen.

Bortvist efter revision

Bortvisningen af de to chefer er ifølge Børsen sket, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Besøget afslørede ifølge avisen regnskabsfusk, idet Peter Perregaard efter gennemgangen af regnskab og bilag mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003.

Administrerende direktør i Oracle Danmark, Stig Jørgensen, ønsker ikke at kommentere oplysningerne over for Computerworld Online.

Vi ville blandt andet gerne have spurgt om, hvorvidt et revideret regnskab vil kunne føre til flere fyringer i det underskudsramte Oracle Danmark, der siden 2002 har afskediget hver sjette medarbejder.

- Stig Jørgensen: Oracle Danmarks seneste offentliggjorte regnskab viste et underskud på 27 millioner kroner. Hvor stort bliver dette underskud, hvis man regner de pågældende bilag med?

- Det har jeg ikke noget bud på, og det kan jeg heller ikke kommentere.

- Men du kan vel bekræfte, at underskuddet bliver større, når man regner bilag med, som hidtil ikke er blevet bogført?

- Som jeg siger, så kan jeg ikke kommentere det. Det er jo sådan, det fremstår i pressen, men jeg kan slet ikke kommentere noget som helst om noget som helst bilag.

- Kan du bekræfte, at Peter Perregaard er blevet bortvist på grund af regnskabsrod?

- Jeg kan hverken be- eller afkræfte det. Det er et internt spørgsmål, og jeg kan ikke kommentere det. Jeg vil overhovedet ikke komme med kommentarer til det. Det er altså sådan, at jeg har valgt det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S