Oracle mørkelægger regnskabsskandale

Oracle Danmark lægger låg på den regnskabsskandale, der har ført til bortvisningen af selskabets tidligere administrerende direktør i Danmark, Peter Perregaard. Det er derfor et åbent spørgsmål, om den påståede regnskabsfup vil føre til større underskud og yderligere fyringer i selskabet, som har afskediget hver sjette medarbejder siden 2002.

Oracle Danmark lægger låg på den regnskabsskandale, der for en uge siden førte til bortvisningen af tidligere administrerende direktør i Oracle Danmark, Peter Perregaard, som i det seneste år har været vice president i Oracles teknologiforretning EMEA og dermed den højest placerede dansker i koncernen.

Bortset fra en kortfattet notits, der bekræfter, at Peter Perregaard samt salgsdirektør Jan Skelbæk har "forladt virksomheden", er Oracle tavs som graven om sagen.

Bortvist efter revision

Bortvisningen af de to chefer er ifølge Børsen sket, efter en intern revisionsgruppe fra moderselskabet i USA i påsken har været på besøg i det danske hovedkvarter.

Besøget afslørede ifølge avisen regnskabsfusk, idet Peter Perregaard efter gennemgangen af regnskab og bilag mistænkes for at have skjult millionbilag og dermed pyntet på regnskabet 2002/2003.

Administrerende direktør i Oracle Danmark, Stig Jørgensen, ønsker ikke at kommentere oplysningerne over for Computerworld Online.

Vi ville blandt andet gerne have spurgt om, hvorvidt et revideret regnskab vil kunne føre til flere fyringer i det underskudsramte Oracle Danmark, der siden 2002 har afskediget hver sjette medarbejder.

- Stig Jørgensen: Oracle Danmarks seneste offentliggjorte regnskab viste et underskud på 27 millioner kroner. Hvor stort bliver dette underskud, hvis man regner de pågældende bilag med?

- Det har jeg ikke noget bud på, og det kan jeg heller ikke kommentere.

- Men du kan vel bekræfte, at underskuddet bliver større, når man regner bilag med, som hidtil ikke er blevet bogført?

- Som jeg siger, så kan jeg ikke kommentere det. Det er jo sådan, det fremstår i pressen, men jeg kan slet ikke kommentere noget som helst om noget som helst bilag.

- Kan du bekræfte, at Peter Perregaard er blevet bortvist på grund af regnskabsrod?

- Jeg kan hverken be- eller afkræfte det. Det er et internt spørgsmål, og jeg kan ikke kommentere det. Jeg vil overhovedet ikke komme med kommentarer til det. Det er altså sådan, at jeg har valgt det.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird