Microsoft inviterer til stort event: Nu kommer Surface Pro 4 og de nye Lumia-smartphones

Microsoft er på trapperne med en Surface Pro 4 og nye Lumia-telefoner.

Artikel top billede

Microsoft har inviteret pressen til et stort event i New York City tirsdag den 6. oktober, hvor overskriften lyder "We have some exciting news to share about Windows 10 devices."

Samtidig har selskabet oprettet en webside, hvor man kommer til at kunne live-streame begivenheden - se den her.

De fleste medier venter, at den konkrete anledning er lanceringen af Microsofts Surface Pro 4, der skal afløse sidste års Surface Pro 3.

En efterårslancering vil ikke være noget helt galt tidspunkt for Microsoft nu, hvor Apple kommer med iPad Pro til november.

Surface Pro og iPad Pro står til at blive de to hovedkonkurrenter i kampen om at levere tablets/2-i-1-maskiner til erhvervssegmentet.

Læs mere om den kamp her:

Microsofts Surface Pro 3 versus iPad Pro: Hvad vælger du?

Samtidig venter blandt andre The Verge og Ars Technica også, at Microsoft til oktober-eventet vil lancere et par nye Lumia-telefoner, ligesom der går rygter om en ny udgave af Band - Microsofts bud på et fitnessarmbånd.

I forhold til Lumia-telefonerne vil det da også være noget overraskende, hvis Microsoft ikke har noget nyt at byde på, eftersom selskabet med Windows 10 netop forsøger at vise, hvordan apps og styresystem kan fungere på tværs af de forskellige typer af Windows-enheder.

Der har allerede været en del rygter om en Lumia 950 og 950XL, og der har også været lækkede informationer om de konkrete specifikationer - læs mere om det her.

Læs også:

Microsofts Surface Pro 3 versus iPad Pro: Hvad vælger du?

Test: Microsofts Surface Pro 3 får topkarakter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect