Microsoft inviterer til stort event: Nu kommer Surface Pro 4 og de nye Lumia-smartphones

Microsoft er på trapperne med en Surface Pro 4 og nye Lumia-telefoner.

Artikel top billede

Microsoft har inviteret pressen til et stort event i New York City tirsdag den 6. oktober, hvor overskriften lyder "We have some exciting news to share about Windows 10 devices."

Samtidig har selskabet oprettet en webside, hvor man kommer til at kunne live-streame begivenheden - se den her.

De fleste medier venter, at den konkrete anledning er lanceringen af Microsofts Surface Pro 4, der skal afløse sidste års Surface Pro 3.

En efterårslancering vil ikke være noget helt galt tidspunkt for Microsoft nu, hvor Apple kommer med iPad Pro til november.

Surface Pro og iPad Pro står til at blive de to hovedkonkurrenter i kampen om at levere tablets/2-i-1-maskiner til erhvervssegmentet.

Læs mere om den kamp her:

Microsofts Surface Pro 3 versus iPad Pro: Hvad vælger du?

Samtidig venter blandt andre The Verge og Ars Technica også, at Microsoft til oktober-eventet vil lancere et par nye Lumia-telefoner, ligesom der går rygter om en ny udgave af Band - Microsofts bud på et fitnessarmbånd.

I forhold til Lumia-telefonerne vil det da også være noget overraskende, hvis Microsoft ikke har noget nyt at byde på, eftersom selskabet med Windows 10 netop forsøger at vise, hvordan apps og styresystem kan fungere på tværs af de forskellige typer af Windows-enheder.

Der har allerede været en del rygter om en Lumia 950 og 950XL, og der har også været lækkede informationer om de konkrete specifikationer - læs mere om det her.

Læs også:

Microsofts Surface Pro 3 versus iPad Pro: Hvad vælger du?

Test: Microsofts Surface Pro 3 får topkarakter

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job