Efter det først år: Sådan går det med danskernes politi-app

Politiet synes selv det går ret godt med etatens app, brugerne er knap så entydige i deres dom. Se også hvilken funktion, brugerne elsker mest.

Artikel top billede

Foto: Politiet. (Foto: Politiet)

Efter det første leveår er politiets app blevet hentet omkring 170.000 gange.

Og det tal er man ganske tilfreds med hos samfundets lovvogtere.

"Det er et tal, vi er godt tilfredse med. Men vi tror også, at det kan blive meget højere i takt med, at vi bliver ved med at forbedre app'en," skriver politiinspektør Jørn Kjer fra Rigspolitiet i en pressemeddelelse.

Etaten har i forbindelse med etårsdagen gennemført en evaluering af projektet.

Konklusionen peger på, "at app'en generelt er kommet godt fra land, men at der er potentiale til at udvikle den yderligere."

Appen er tænkt som en bindeled mellem borgerne og politiet, der skal gøre kontakten mellem de to parter enklere og hurtigere.

Den del er ifølge Jørn Kjer lykkedes.

"Det er med app'en lykkedes os at sikre, at politiet altid er lige ved hånden."

En af de mest populære funktioner er muligheden for at slå op i politiets registre for at se om en cykel er stjålet. 

Det gør brugerne mellem 400 og 500 gange i døgnet.

Bedre tip

Politiet drypper dog også en smule malurt i bægeret.

Evalueringen peger blandt andet på, at der er behov for at forbedre nyhedsdel.

"Vi kan eksempelvis se, at der er brugere, der er utilfredse med, at de ikke hører mere fra politiet, når de sender os et tip."

Politiet modtager omkring 40 tips i døgnet via app'en.

Flere politikredse oplever ellers, at der blandt andet kommer flere gode tips om narkohandel, der kan føre til ransagninger, oplyser politiet.

Når brugerne bedømmer

Bedømmelserne på Google Play er dog ikke kun rosende.

Samlet set ligger bedømmelsen på 3,6 ud fra 678 forskellige personers mening.

270 giver appen tre stjerner eller mindre, mens 408 belønner med fire eller fem stjernen.

Problemer med døgnrapporten er et af de områder, der ofte klages over.

På iTunes er den kun bedømt 27 gange, med en vurdering på 2,5 stjerner.

Det kan politiet så forsøge at gøre bedre i forbindelse med den planlagte relancering af appen til november.

Læs også:

Ny app: Hotline direkte til politiet

Ny smartphone-app skal hjælpe danske betjente

Uber beskyldes for nyt lovbrud: Brugte svenske nummerplader i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job