Træt af iOS 9? Du kan stadig nå at rulle tilbage til iOS 8 - men skynd dig

Er din gamle iPad eller iPhone blevet alt for langsom efter opgraderingen til iOS 9, kan du stadig nå at rulle tilbage til iOS 8. Du skal dog skynde dig.

Artikel top billede

Apples nye iOS 9 er, siden styresystemet blev frigivet i sidste uge, blevet installeret af millioner af brugere verden over.

"iOS 9 har fået en fantastisk start og har en kurs, der vil betyde, at det er downloadet af flere brugere end nogen anden software release i Apples historie," lyder det i en ny opdatering fra selskabet.

Men selvom iOS 9 allerede er en succes, hvad angår antallet af downloads, er der også mange Apple-brugere, der har haft en mindre heldig oplevelse.

Det er især brugere, der har en iPhone 4s eller iPad 2, der oplever, at det nye styresystem gør enheden mere sløv eller får apps til crashe.

Læs også: Sådan kører Apples nye iOS 9 på din gamle iPhone eller iPad

En del har også et problem med den slide-funktion, der anvendes, når iPhone eller iPad skal opgraderes til iOS 9:

"Jeg opdaterede min iPad 2 til iOS 9 igår, og nu er jeg ramt af slide to upgrade freeze problem og kan ikke bruge min iPad 2. Så jeg vil råde til at være opmærksom på denne bug," lyder det fra en Computerworld-læser i debatten, og han er ikke alene af at være ramt af det problem, fremgår det af Apples support-forum.

Sådan nedgraderer du til iOS 8.4.1

For de iPhone 4s- eller iPad 2-brugere, der vurderer, at iOS 9 har medført en uacceptabel hastighedsforringelse, findes der metoder til at nedgradere til iOS 8.4.1 igen.

Da det fra Apples side ikke er hensigten, at brugerne skal nedgradere, er det ikke verdens nemmeste proces, men det lader sig gøre.

Læs også: Sådan kører Apples nye iOS 9 på din gamle iPhone eller iPad

Der er traditionelt en kort periode efter frigivelsen af et nyt iOS, hvor Apple tillader, at man kan downgrade.

Så vidt vi kan se, virker nedenstående metode fortsat. I de tre videoer demonstreres det, hvordan du ved hjælp af den såkaldte 8.4.1.ipsw fil kan rulle tilbage til denne version af styreystemet.

Hvis du undervejs i processen får en besked om, at din enhed ikke er kompatibel med denne version af iOS, fungerer metoden ikke længere.

Vær opmærksom på altid at tage backup først - og så er det i øvrigt på eget ansvar, hvis du vælger at nedgradere.

Læs også:

Sådan kører Apples nye iOS 9 på din gamle iPhone eller iPad

Listen med tvungne iOS-apps vokser - men nu vil Apple (måske) lade dig slette dem

Gør Apple din "gamle" iPhone sløv med vilje?

Derfor skal du hente iOS 9 nu: Lukker alenlang liste af sårbarheder på iPhone og iPad

Apple udsender iOS 9: Få mere battertid ud af din iPhone

Derfor bliver iOS 9 til iPhone og Ipad noget helt særligt for virksomhederne

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS