Her er listen med tvungne iOS-apps: Nu vil Apple (måske) lade dig slette dem

For hver ny iOS-version kommer der flere tvungne Apple-apps til på iPhone og iPad. Men nu overvejer Apple, om du skal have mulighed for at slette præinstallerede apps fra selskabet.

Artikel top billede

Bladkiosk, Passbook, Game Center, Værdipapirer, Vejr, Kompas, Noter og Påmindelser er alle Apple-apps, som brugere af iPhone og iPad kender alt til.

Også selv om de ikke anvender de nævnte apps. 

Fælles for de mange Apple-apps er nemlig, at de ikke kan slettes af brugerne.

Det samme gælder Apples Watch-app, der kom med iOS 8.2 og den iCloud Drive-app, der kommer med iOS 9 (sidstnævnte kan dog fjernes fra Hjem-skærmen, men ligger stadig på enheden).

Læs også: Derfor skal du hente iOS 9 nu: Lukker alenlang liste af sårbarheder på iPhone og iPad

Nu tyder noget imidlertid på, at Apple overvejer at bløde lidt op i forhold til, hvilke apps brugerne kan slette, hvis de ønsker det.

Tim Cook anerkender problemet

I et nyt interview på Buzzfeed bliver Apple-topchef Tim Cook spurgt til alle de præinstallerede Apple-apps, som brugerne ikke har mulighed for at fjerne.

"Dette er et mere komplekst problem, end det umiddelbart ser ud til," lyder det fra Tim Cook.

"Der er nogle apps, der hænger sammen med noget andet på iPhone. Hvis de bliver fjernet, kan det måske skabe problemer andre steder på telefonen," uddyber Apple-topchefen på Buzzfeed, men tilføjer dog så også:

"Der er andre apps, der ikke er sådan. Så over tid tror jeg, at med dem, der ikke er sådan, vil vi finde en måde ... Det er ikke sådan, at vi ønsker at nuppe din ejendom. Vi ønsker, at du er glad. Så jeg anerkender, at nogle folk ikke ønsker det her, og det er noget, vi undersøger," udtaler Tim Cook ifølge Buzzfeed.

Sådan kan du "fjerne" Apples apps

Hvis du er iOS-bruger og ikke har tålmodighed til at vente på, at Apple gør det muligt at afinstallere (nogle af) de præinstallerede apps, er her en midlertidig løsning:

Opret en mappe i iOS - den kan eksempelvis kaldes "Apples apps - hvor du kan placere alle de apps, du alligevel ikke bruger til noget.

Placer denne mappe på den bagerste side på Hjem-skærmen. 

De forskellige apps vil stadig optage plads på telefonen, men du får trods alt en mere overskuelig Hjem-skærm.

Læs også:

Derfor skal du hente iOS 9 nu: Lukker alenlang liste af sårbarheder på iPhone og iPad

Apple udsender iOS 9: Få mere battertid ud af din iPhone

Derfor bliver iOS 9 til iPhone og Ipad noget helt særligt for virksomhederne

Fejl i Apple-opdatering udskyder Watch-software

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS