AVG: Ny struktur afslutter kanalkonflikt

Antivirus-producenten AVG hævder, at konflikten mellem direkte salg og producentens forhandlere er en saga blot efter en omstrukturering.

Artikel top billede

En reorganisering af virksomheden betyder, at der ikke længere er konflikt mellem antivirus-producenten AVG's direkte salg og dens forhandlere.

Forretningen er blevet bygget om til to forretningsenheder, som hver har sin egen marketing- og supportfunktion. De to er rettet mod henholdsvis private kunder og SMV (Små og Mellemstore Virksomheder). Tidligere var forretningen delt op i henholdsvis online- og kanal-enheder.

Omstruktureringen har betydet, at en "mindre encifret procentdel" af AVG's i alt 900 mand stærke stab har måttet finde sig noget andet at lave.

"Efter mere end 21 års fantastisk vækst har vi nu muligheden for at træde et skridt tilbage og strømline forretningen," siger Peter Baxter, vicepræsident med ansvar for salget til SMV i EMEA og ROW (Rest of World).

Under samme tag

SMV-delen af AVG vil fremover have selskabets kanalpartnere og relevante online-aktiviteter under samme tag. Ifølge Baxter betyder det flere leads til forhandlerne og slut på de konflikter, der ind imellem har hærget mellem kanalen og det direkte salg.

"I hvert fald et par gange om året var der tidligere uklarhed mellem online- og kanalprissætningen, og vi ved, at kanalen er meget følsom overfor det prisniveau, som kan ses af slutbrugerne," siger Peter Baxter til Channelweb.co.uk.

Det vil så ikke kunne ske mere med den nye opbygning af virksomheden. Planen er i øvrigt at begynde at levere SMV-leads genereret gennem AVG.com til AVG's forhandlere.

AVG vil fortsat, ligesom alle andre forhandlere, tage mod ordrer online, men vil viderebefordre så mange muligheder som muligt videre til kanalen.

AVG, hvis SMV-del fokuserer på virksomheder med op til 100 brugere, planlægger at lancere sit første cloud-baserede produkt til oktober. Sky-produktet bliver i øjeblikket evalueret af en udvalgt gruppe af engelske partnere.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse