AVG: Ny struktur afslutter kanalkonflikt

Antivirus-producenten AVG hævder, at konflikten mellem direkte salg og producentens forhandlere er en saga blot efter en omstrukturering.

Artikel top billede

En reorganisering af virksomheden betyder, at der ikke længere er konflikt mellem antivirus-producenten AVG's direkte salg og dens forhandlere.

Forretningen er blevet bygget om til to forretningsenheder, som hver har sin egen marketing- og supportfunktion. De to er rettet mod henholdsvis private kunder og SMV (Små og Mellemstore Virksomheder). Tidligere var forretningen delt op i henholdsvis online- og kanal-enheder.

Omstruktureringen har betydet, at en "mindre encifret procentdel" af AVG's i alt 900 mand stærke stab har måttet finde sig noget andet at lave.

"Efter mere end 21 års fantastisk vækst har vi nu muligheden for at træde et skridt tilbage og strømline forretningen," siger Peter Baxter, vicepræsident med ansvar for salget til SMV i EMEA og ROW (Rest of World).

Under samme tag

SMV-delen af AVG vil fremover have selskabets kanalpartnere og relevante online-aktiviteter under samme tag. Ifølge Baxter betyder det flere leads til forhandlerne og slut på de konflikter, der ind imellem har hærget mellem kanalen og det direkte salg.

"I hvert fald et par gange om året var der tidligere uklarhed mellem online- og kanalprissætningen, og vi ved, at kanalen er meget følsom overfor det prisniveau, som kan ses af slutbrugerne," siger Peter Baxter til Channelweb.co.uk.

Det vil så ikke kunne ske mere med den nye opbygning af virksomheden. Planen er i øvrigt at begynde at levere SMV-leads genereret gennem AVG.com til AVG's forhandlere.

AVG vil fortsat, ligesom alle andre forhandlere, tage mod ordrer online, men vil viderebefordre så mange muligheder som muligt videre til kanalen.

AVG, hvis SMV-del fokuserer på virksomheder med op til 100 brugere, planlægger at lancere sit første cloud-baserede produkt til oktober. Sky-produktet bliver i øjeblikket evalueret af en udvalgt gruppe af engelske partnere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job