AVG: Ny struktur afslutter kanalkonflikt

Antivirus-producenten AVG hævder, at konflikten mellem direkte salg og producentens forhandlere er en saga blot efter en omstrukturering.

Artikel top billede

En reorganisering af virksomheden betyder, at der ikke længere er konflikt mellem antivirus-producenten AVG's direkte salg og dens forhandlere.

Forretningen er blevet bygget om til to forretningsenheder, som hver har sin egen marketing- og supportfunktion. De to er rettet mod henholdsvis private kunder og SMV (Små og Mellemstore Virksomheder). Tidligere var forretningen delt op i henholdsvis online- og kanal-enheder.

Omstruktureringen har betydet, at en "mindre encifret procentdel" af AVG's i alt 900 mand stærke stab har måttet finde sig noget andet at lave.

"Efter mere end 21 års fantastisk vækst har vi nu muligheden for at træde et skridt tilbage og strømline forretningen," siger Peter Baxter, vicepræsident med ansvar for salget til SMV i EMEA og ROW (Rest of World).

Under samme tag

SMV-delen af AVG vil fremover have selskabets kanalpartnere og relevante online-aktiviteter under samme tag. Ifølge Baxter betyder det flere leads til forhandlerne og slut på de konflikter, der ind imellem har hærget mellem kanalen og det direkte salg.

"I hvert fald et par gange om året var der tidligere uklarhed mellem online- og kanalprissætningen, og vi ved, at kanalen er meget følsom overfor det prisniveau, som kan ses af slutbrugerne," siger Peter Baxter til Channelweb.co.uk.

Det vil så ikke kunne ske mere med den nye opbygning af virksomheden. Planen er i øvrigt at begynde at levere SMV-leads genereret gennem AVG.com til AVG's forhandlere.

AVG vil fortsat, ligesom alle andre forhandlere, tage mod ordrer online, men vil viderebefordre så mange muligheder som muligt videre til kanalen.

AVG, hvis SMV-del fokuserer på virksomheder med op til 100 brugere, planlægger at lancere sit første cloud-baserede produkt til oktober. Sky-produktet bliver i øjeblikket evalueret af en udvalgt gruppe af engelske partnere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS