Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Microsoft står nu klar med en internet of things in a box-løsning - en startpakke med Windows 10, Raspberry Pi 2 og masser af dimser.

Artikel top billede

Hvis du er en af dem, der godt kan lide at nørkle med den populære mini-pc med navnet Raspberry Pi, og har du samtidig ønsket om at benytte det nyeste styresystem fra Redmond-farbrikken, så er der svar på dine bønner.

Microsofts Windows-blog kan man nemlig nu læse, at der er kommet en startpakke til selvbyggeren, som netop kombinerer de to.

Microsoft har tidligere prøvet sig med en mini-pc.

Læs den historie her: Mini-pc fra Microsoft skal knække Raspberry Pi

Denne pakkeløsning er udviklet sammen med elektroniksiden Adafruit, og den består af en et Raspberry 2-enhed og et sæt sensorer, elektriske dele samt kabler, som gør det muligt at bygge sine helt egne computerenheder.

Softwaren er baseret på Windows 10 IoT Core-versionen af operativsystemet, der altså også er en del af indholdet i papkassen.

Som navnet mere end antyder, er Windows 10 IoT Core internet of things-udgaven af styresystemet, der blev lanceret tidligere på året.

Det er en let version af systemet, der er beregnet til de små enheder med begrænset hadware-kapacitet.

Læs også: Sådan afløser internet of things-løsninger vores tunge it-systemer

Operativsystemet ligger på et SD-kort på 8 gigabyte, der følger med i startpakken.

For at få sparket tingene i gang er der både instruktioner til, hvordan du kommer ud over stepperne og eksempler på forskellige projekter, du kan springe ud i.

Klar, parat, byg!

Bland det øvrige ting du kan finde i kassen, er et Raspberry Pi-kabinett fra Adafruit, en strømforsyning med mikro-USB-kabel, USB-WiFi-modul samt afbrydere, modstande og kondensatorer.

Alle dele er naturligvis afprøvet til at fungerer sammen med både Windows 10 og Raspberry Pi.

Prisen er på 115 dollar eller cirka 770 kroner.

Du kan finde flere detaljer her.

Læs også:
Raspberry Pi får sin helt egen touch-skærm

Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram

Raspberry Pi får nu et helt officielt kabinet

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse