Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Microsoft står nu klar med en internet of things in a box-løsning - en startpakke med Windows 10, Raspberry Pi 2 og masser af dimser.

Artikel top billede

Hvis du er en af dem, der godt kan lide at nørkle med den populære mini-pc med navnet Raspberry Pi, og har du samtidig ønsket om at benytte det nyeste styresystem fra Redmond-farbrikken, så er der svar på dine bønner.

Microsofts Windows-blog kan man nemlig nu læse, at der er kommet en startpakke til selvbyggeren, som netop kombinerer de to.

Microsoft har tidligere prøvet sig med en mini-pc.

Læs den historie her: Mini-pc fra Microsoft skal knække Raspberry Pi

Denne pakkeløsning er udviklet sammen med elektroniksiden Adafruit, og den består af en et Raspberry 2-enhed og et sæt sensorer, elektriske dele samt kabler, som gør det muligt at bygge sine helt egne computerenheder.

Softwaren er baseret på Windows 10 IoT Core-versionen af operativsystemet, der altså også er en del af indholdet i papkassen.

Som navnet mere end antyder, er Windows 10 IoT Core internet of things-udgaven af styresystemet, der blev lanceret tidligere på året.

Det er en let version af systemet, der er beregnet til de små enheder med begrænset hadware-kapacitet.

Læs også: Sådan afløser internet of things-løsninger vores tunge it-systemer

Operativsystemet ligger på et SD-kort på 8 gigabyte, der følger med i startpakken.

For at få sparket tingene i gang er der både instruktioner til, hvordan du kommer ud over stepperne og eksempler på forskellige projekter, du kan springe ud i.

Klar, parat, byg!

Bland det øvrige ting du kan finde i kassen, er et Raspberry Pi-kabinett fra Adafruit, en strømforsyning med mikro-USB-kabel, USB-WiFi-modul samt afbrydere, modstande og kondensatorer.

Alle dele er naturligvis afprøvet til at fungerer sammen med både Windows 10 og Raspberry Pi.

Prisen er på 115 dollar eller cirka 770 kroner.

Du kan finde flere detaljer her.

Læs også:
Raspberry Pi får sin helt egen touch-skærm

Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram

Raspberry Pi får nu et helt officielt kabinet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Strategiske planlæggere til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil