Windows 10 og Raspberry Pi skal sælges sammen i startpakke

Microsoft står nu klar med en internet of things in a box-løsning - en startpakke med Windows 10, Raspberry Pi 2 og masser af dimser.

Artikel top billede

Hvis du er en af dem, der godt kan lide at nørkle med den populære mini-pc med navnet Raspberry Pi, og har du samtidig ønsket om at benytte det nyeste styresystem fra Redmond-farbrikken, så er der svar på dine bønner.

Microsofts Windows-blog kan man nemlig nu læse, at der er kommet en startpakke til selvbyggeren, som netop kombinerer de to.

Microsoft har tidligere prøvet sig med en mini-pc.

Læs den historie her: Mini-pc fra Microsoft skal knække Raspberry Pi

Denne pakkeløsning er udviklet sammen med elektroniksiden Adafruit, og den består af en et Raspberry 2-enhed og et sæt sensorer, elektriske dele samt kabler, som gør det muligt at bygge sine helt egne computerenheder.

Softwaren er baseret på Windows 10 IoT Core-versionen af operativsystemet, der altså også er en del af indholdet i papkassen.

Som navnet mere end antyder, er Windows 10 IoT Core internet of things-udgaven af styresystemet, der blev lanceret tidligere på året.

Det er en let version af systemet, der er beregnet til de små enheder med begrænset hadware-kapacitet.

Læs også: Sådan afløser internet of things-løsninger vores tunge it-systemer

Operativsystemet ligger på et SD-kort på 8 gigabyte, der følger med i startpakken.

For at få sparket tingene i gang er der både instruktioner til, hvordan du kommer ud over stepperne og eksempler på forskellige projekter, du kan springe ud i.

Klar, parat, byg!

Bland det øvrige ting du kan finde i kassen, er et Raspberry Pi-kabinett fra Adafruit, en strømforsyning med mikro-USB-kabel, USB-WiFi-modul samt afbrydere, modstande og kondensatorer.

Alle dele er naturligvis afprøvet til at fungerer sammen med både Windows 10 og Raspberry Pi.

Prisen er på 115 dollar eller cirka 770 kroner.

Du kan finde flere detaljer her.

Læs også:
Raspberry Pi får sin helt egen touch-skærm

Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram

Raspberry Pi får nu et helt officielt kabinet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S