Microsoft og Tesla i samarbejde: Ny metode vil kunne øge batteri-levetid markant

Microsoft og Tesla vil med ny, enkel metode forsøge at få ekstra meget krudt ud af forskellige enheders batterier. Metoden er ret enkelt - men helt ny. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Foto: StoreDot)

Microsoft, Tesla og en stribe andre teknologi-selskaber vil sammen forsøge at angribe udviklingen af fremtidens batterier med en helt ny vinkel.

Fremfor at satse alene på at udvikle hardwaren vil selskaberne forsøge at optimere de nuværende batteri-teknologier med software.

Parterne kalder det for 'software-defined batteries."

Ideen er, at en batteri-enhed egentlig vil skulle bestå af en hel stribe af forskellige batterier, som skal styres af et styresystem, som hele tiden skal sørge for, at den samlede enhed fungerer optimalt efter de givne forhold.

Dette skal forlænge batterilevetiden markant, hedder det.

Tesla og Microsoft har allerede gennemført flere test.

De viser, at det kan lade sig gøre at forbedre batterilevetiden på en almindelig smartphone eller en bærbar computer med op til en time alene ved bedre (software-baseret) styring af batteriet.

Ifølge selskaberne er hele ideen at personificere batteri-brugen.

I dag fokuserer udviklingen af batteri-teknologierne nærmest alene på teknisk forbedring af lagerkapaciteten, der hele tiden skal øges.

Når det gælder de software-baserede batterier (eller 'SDB'er) handler det om at optimere selve brugen af batteri-enheden.

Det betyder, at softwaren hele tiden vil optimere batteri-forbruget til et minimum for den enkelte bruger.

Hertil kommer, at softwaren vil udnytte, at der findes forskellige batteri-typer, der hver især har deres egne karakteristika inden for opladning og afladning.

Der findes for eksempel højkapacitets-batterier, som det tager lang tid at oplade, mens batterier, der kan oplades hurtigt, typisk har mindre kapacitet.

Ud fra ideerne skal en enheds batteri-pakke således bestå af flere forskellige batteri-typer med hver deres karakteristika, som softwaren vil være i stand til at udnytte optimalt ud fra de skiftende omstændigheder og bruger-mønstre.

Parterne - der foruden Microsoft og Tesla tæller to amerikanske teknologi-universiteter - beskriver ideerne nærmere i denne rapport.

Her skriver de blandt andet, at der er behov for at et batteri og et system kan kommunikere fremfor som i dag, hvor batteriet kort og godt oplades, og hvor enheden så fra tid til anden 'forhører sig' om batteriets status.

Her er ideen, at Windows eller et andet styresystem bliver gjort i stand til at håndtere batteriet ud fra resten af enhedens behov, som styresystemet jo ligeledes har kontrol over.

Parterne giver i rapporten et eksempel, hvor du har brug for at komme akut afsted med rutefly til en destination, der ligger fem timers flyvning væk.

Normalt vil du her sætte din bærbare til opladning, så den er opladet, når du afgår. Men du skal afsted om 20 minutter.

Her har du brug for at kunne oplade din computer hurtigt.

Ifølge eksemplet ville dit styresystem selv kunne udregne dette ud fra den aftale, som du skriver ind i din kalender. Den ville dermed straks igangsætte en lynladning af computeren.

Microsoft er for alvor slået ind på en kurs, hvor selskabet vil forsøge at udnytte sammenhængen mellem de mange forskellige it-systemer, som vi i dag anvender.

Det kan du læse mere om her: Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Tesla har netop lanceret selskabets allernyeste bil, Tesla Model X.

Den kan du læse mere om her: Her er Teslas Model X - men det mest interessante er stadig softwaren

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S