Her er it-udviklernes favorit-teknologier

Et it-udviklingssite har spurgt sine mange tusinde brugere om deres favorit-programmeringssprog og teknologier plus en masse andet. Her kan du se, hvad it-udviklerne foretrækker at arbejde med på skærmen.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Programmeringssproget JavaScript er det hyppigst benyttede på verdensplan tæt efterfulgt af database-sproget SQL.

Det viser en opgørelse som it-udviklingssitet Stack Overflow har publiceret med svar fra knap 22.000 udviklere i hele verden.

Oversigten viser også, at Java, C# og Python følger godt med i topstriden.

Sitet har også spurgt sine brugere, hvilke programmeringssprog og teknologier, som de elsker og hader allermest.

På kærlighedssiden topper iOS-sproget Swift, mens respondenterne hader Salesforce-platformen, Visual Basic og Wordpress allermest.

Mange it-folk i Norden

Udover rangering af de mest benyttede programmeringssprog opstiller Stack Overflow også en række mere eller mindre interessante fakta om it-udviklere - baseret på Stack Overflow-brugernes tilbagemeldinger.

Eksempelvis kan man se, at der bor flest it-udviklere i Luxembourg, hvor omkring 40 folk ud 1.000 beskæftiger sig med kode.

Norden er for øvrigt godt repræsenteret i den oversigt, da Island, Sverige og Finland også sniger sig med på top 5-listen.

Gennemsnitsalderen på it-udviklerne anslås til at ligge på 28,9 år, mens de fleste kodenørder (41,8 procent) er selvudlærte udi programmeringens ædle kunst.

5,8 procent er kvinder

Ud fra Stack Overflow-læsernes feedback fremgår det også, at 92 procent af verdens programmører er mænd, mens 5,8 procent er kvinder.

Resten ønsker ikke at oplyse deres køn eller angiver 'andet' i undersøgelsen.

Som en lille humoristisk krølle på halen har Stack Overflow også undersøgt, hvor it-udviklerne drikker mest kaffe, cola og andre koffeinholdige drikke.

I koffein-oversigten sniger Danmark sig op på en sjetteplads med 2,7 koffeinholdige drikke om dagen, mens Norge ligger helt i top med et gennemsnit på 3,09 per udvikler.

Du kan selv se hele oversigten fra Stack Overflow her.

I undersøgelsen angives det desuden, at spørgsmålene er udsendt på engelsk.

Derfor kan der godt være en underrepræsentation af udviklere, der måske kan flere programmeringssprog, men ikke er så engelskkyndige, at de har meldt tilbage på spørgeskemaet.

"Jeg kunne ikke tale engelsk, da jeg var i USA første gang - men jeg kunne snakke BASIC"


Test-dig-selv: Er du skrappere end Danmarks bedste programmører?

De vinder igen-igen: Danmarks bedste programmører kommer fra København

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S