Skruer vældigt op for prisen: Apple-computer sat til salg for flere millioner kroner

Er denne gamle computer virkeligt op til fem millioner kroner værd? Det tror stort auktionshus.

Artikel top billede

De første Apple-computer - de åbne 'Apple-1' - er flere gange blevet solgt for mindre formuer.

Nu tager auktions-huset Christies chancen og skruer helt op for prisen for en 39 år gammel Apple-1, som netop er blevet sat til salg på auktions-husets website.

Her åbner buddene ved 240.000 pund - godt 2,4 millioner kroner.

Christies vurderer, at den gamle computer vil blive solgt for mellem 300.000 og 500.000 pund - mellem tre og fem millioner kroner.

Det er en del over de tidligere solgte eksemplarer. I december i fjor blev der således solgt en Apple-1 med hammerslag på 1,8  millioner kroner, hvilket da også skuffede sælgeren.

Det kan du læse mere om her.

Christies ved faktisk ikke engang, om den dyre Apple-1-computer virker, da den ikke har været tændt siden 2005.

"Men vi formoder, at den kan gøres funktionsdygtig igen, da den sidst var tændt i 2005," lyder det fra huset.

De første Apple-1 blev solgt i 1976 for 666,66 dollar. Der findes i dag omkring 60 eksemplarer ud af de omkring 200, som man med sikkerhed ved blev bygget.

Det pågældende eksemplar blev oprindeligt købt i 1977 af en amerikaner ved navn Joe Torzewski, der i 2004 solgte den til den nuværende ejer.

Apple-1 bestod grundlæggende af en printplade, og der fulgte således hverken chassis, tastatur, skærm eller strømforsyning med.

Der følger imidlertid et chassis med indbygget tastatur med til det pågældende eksemplar sammen med diverse manualer og data-kassetter, hvilket gør eksemplaret 'ekstremt sjældent,' ifølge Christies.

Manualerne til Apple-1 blev i øvrigt skrevet af den relativt ukendte tredje stifter af Apple, Ron Wayne, der sammen med Steve Jobs og Steve Wozniak skrev under på etablerings-papirerne af selskabet.

Ron Wayne var noget ældre end de to andre, og han solgte efter ganske kort tid sin andel til Steve Jobs og Steve Wozniak for 800 dollar.

Det kan du læse mere om her: Glemt Apple-stifter: Derfor gik jeg efter blot 12 dage

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job