Skruer vældigt op for prisen: Apple-computer sat til salg for flere millioner kroner

Er denne gamle computer virkeligt op til fem millioner kroner værd? Det tror stort auktionshus.

Artikel top billede

De første Apple-computer - de åbne 'Apple-1' - er flere gange blevet solgt for mindre formuer.

Nu tager auktions-huset Christies chancen og skruer helt op for prisen for en 39 år gammel Apple-1, som netop er blevet sat til salg på auktions-husets website.

Her åbner buddene ved 240.000 pund - godt 2,4 millioner kroner.

Christies vurderer, at den gamle computer vil blive solgt for mellem 300.000 og 500.000 pund - mellem tre og fem millioner kroner.

Det er en del over de tidligere solgte eksemplarer. I december i fjor blev der således solgt en Apple-1 med hammerslag på 1,8  millioner kroner, hvilket da også skuffede sælgeren.

Det kan du læse mere om her.

Christies ved faktisk ikke engang, om den dyre Apple-1-computer virker, da den ikke har været tændt siden 2005.

"Men vi formoder, at den kan gøres funktionsdygtig igen, da den sidst var tændt i 2005," lyder det fra huset.

De første Apple-1 blev solgt i 1976 for 666,66 dollar. Der findes i dag omkring 60 eksemplarer ud af de omkring 200, som man med sikkerhed ved blev bygget.

Det pågældende eksemplar blev oprindeligt købt i 1977 af en amerikaner ved navn Joe Torzewski, der i 2004 solgte den til den nuværende ejer.

Apple-1 bestod grundlæggende af en printplade, og der fulgte således hverken chassis, tastatur, skærm eller strømforsyning med.

Der følger imidlertid et chassis med indbygget tastatur med til det pågældende eksemplar sammen med diverse manualer og data-kassetter, hvilket gør eksemplaret 'ekstremt sjældent,' ifølge Christies.

Manualerne til Apple-1 blev i øvrigt skrevet af den relativt ukendte tredje stifter af Apple, Ron Wayne, der sammen med Steve Jobs og Steve Wozniak skrev under på etablerings-papirerne af selskabet.

Ron Wayne var noget ældre end de to andre, og han solgte efter ganske kort tid sin andel til Steve Jobs og Steve Wozniak for 800 dollar.

Det kan du læse mere om her: Glemt Apple-stifter: Derfor gik jeg efter blot 12 dage

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura