Glemt Apple-stifter: Derfor gik jeg efter blot 12 dage

Det var ikke kun Steve Jobs og Steve Wozniak, der stiftede Apple. En tredje person var med, men forlod selskabet efter blot 12 dage - og længe inden milliarderne begyndte at vælte ind.

Artikel top billede

Ronald Wayne som han ser ud i dag.

Læs også:

Efter regnskab: Apple jordens dyreste firma i få timer

Apple nye topchef: Her er min plan med selskabet

Det er alment kendt, at det var Steve Jobs og Steve Wozniak, der i april 1976 grundlagde et lille selskab, Apple, der senere skulle udvikle sig til et af verdens absolut mest værdifulde selskaber.

Hvad knap så mange måske ved, er, at en tredje person også var med fra starten. Han forlod bare selskabet, inden de mange milliarder begyndte at vælte ind.

Mens Ronald Wayne, som manden hedder, tidligere har givet interviews om sit meget tidlige Apple-exit og konsekvenserne heraf, så har han nu publiceret et længere indlæg på Facebook.
I det kan man læse, hvorfor han helt præcist valgte at forlade Apple kort tid efter, selskabet var blevet stiftet.

Og hvorfor han ikke fortryder sin beslutning.

"... Jeg forlod [Apple], fordi jeg ikke følte, at denne nye virksomhed ville være det arbejds-miljø, jeg så mig selv være i resten af mine dage," skriver Ron Wayne.

"Jeg troede fuldt ud, at det ville blive en succes, men jeg vidste ikke hvornår, eller hvad jeg skulle opgive for at nå dertil, eller hvor lang tid det ville tage at opnå successen," skriver Ron Wayne videre.

Havde sine egne drømme

Han fortæller, at han ikke bare havde gang i Apple-projektet på daværende tidspunkt, men også havde en fuldtidsstilling hos Atari - og samtidig skrev han på en bog om penge-økonomi, Insolence of Office.

I øvrigt tjente han dengang 22.000 dollars om året - det svarer til en halv million kroner i nutids-penge, skriver Ron Wayne og peger på, hvad inflationen har haft af betydning over de mange år, der er gået, siden han forlod Apple.

"... jeg mistede ikke milliarder af dollars, som pressen har skrevet om mig på det seneste. Der er lang tid mellem 1976 og 2012."

"Apple gennemgik mange hårde perioder, og mange troede, at Apple simpelthen ville ophøre som virksomhed flere gange i modningsprocessen. Jeg mistede måske et beløb i 10-millioners-klassen. Helt ærligt, mellem dig og mig, så var det med til at skabe min karakter," lyder det fra Ron Wayne.

"Hvis jeg havde vidst, at det (Apple, red.) ville gøre 300 personer til millionærer på blot fire år, var jeg blevet. Og så ville jeg stadig være gået min vej. Steve og Steve havde deres projekt. De ønskede at ændre verden på deres måde. Jeg ville ændre den på min egen måde."

Så meget tog han med fra Apple

Ron Wayne er i en alder af 77 år nu klar med bogen Insolence of Office, som han påbegyndte for 40 år siden.

Apple-stifteren fortæller, at han fik 2.300 dollars, da han forlod Apple i sin tid. Det ville svare til 9.200 dollars eller 52.800 kroner i dag.

"Jeg er sikker på, at du vil være enig i, at det ikke er dårligt for 12 dages arbejde," lyder det fra Ron Wayne.

I dag er ingen af de tre oprindelige stiftere tilbage i Apple. 

Steve Wozniak forlod Apple i 1985. 

Steve Jobs blev smidt ud af selskabet i 1985 og kom siden tilbage til rorpinden i 1997 og førte Apple videre helt frem til sin død sidste år.

I dag er det Tim Cook, der er øverste mand i Apple. Han indledte sin karriere i selskabet i 1998.

Læs også:

Efter regnskab: Apple jordens dyreste firma i få timer

Apple nye topchef: Her er min plan med selskabet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS