Teleselskaber sælger i hemmelighed kundedata for 160 milliarder kroner

Telekundernes mobilaktiviteter er dataguld for firmaer, der gerne vil have store vidensmængder om mulige kunder. Teleselskabernes datasalg ligger i dag på 160 milliarder krone, og er nok tredoblet inden 2020.

Artikel top billede

Amerikanske teleselskaber ligger inde med millionvis af kundedata, der kan veksles til milliardvis af kroner.

Markedet for at sælge teledata via big data-selskaber som HP, SAP samt IBM og derfra videre ud til markedsføringsselskaber og eksempelvis supermarkedskæder er da også i kraftig stigning.

Det amerikanske it-analysehus Research 451 estimerer, at de anonymiserede og aggregerede teledata udgør et marked på godt 160 milliarder kroner i år, mens det i 2020 har rundet 500 milliarder kroner.

Det skriver Advertising Age.

Stor mulighed for Verizon

Dermed skulle der være en god mulighed for, at teleselskaber på det amerikanske marked som Verizon, Sprint, Telefonica kan skabe sig en særdeles indbringende sideforretning på viden om, hvor folk bor, handler og navigerer rundt på deres telefoner.

Alene SAP Consumer Insight gennemtygger op mod 300 daglige begivenheder på 20 millioner til 25 millioner mobilabonnenters telefoner, skriver Advertising Age.

Disse oplysninger kan være guld værd for eksempelvis supermarkedskæder, der ønsker big data-viden såsom indkøbstider, indkøbernes køn og link mellem indkøbsvaner og webbrowser-historikken hos mulige kunder.

Både mobilselskaber og big data-virksomhederne er dog meget lidt meddelssomme om, hvem de sælger data til i det, der kaldes TDaaS (Telecom Data as a Service).

Set i TDaaS-lyset giver Verizons opkøb af den fallerede internet-gigant AOL ganske god mening, da Verizon dermed kan benytte AOL's reklame-infrastruktur til at komme ud over salgsrampen med sine anonymiserede kundedata.

Læs også: Verizon køber tidligere internet-kæmpe for 30 milliarder kroner

Brugen af kundedata er dog stadig kontroversiel, da kundernes mobilbrug potentielt kan forbindes til konkrete personer via mobilregningen.

EU er lukket land

Markedet for data-salget ligger hovedsageligt i Nordamerika og i Asien, da eksempelvis EU-lande som Danmark er underlagt mere strikse regler for databrugen og herunder kundernes databeskyttelse.

Læs også: Skat må ikke længere indhente borgeres teleoplysninger

"Jeg har ikke konkret kendskab til at der er lignende planer hos danske teleselskaber. Hvis der skulle komme noget sådan, så er vi underlagt EU's dataregulering og klare regler om behandling af personoplysninger," forklarer direktør i Teleindustrien, Jakob Willer til Computerworld.

"Disse regler skal selvfølgelig i alle tilfælde efterleves af de danske teleselskaber," fortsætter han.

Læs også: 
Så meget bliver man overvåget i USA

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job