Lars Løkke og Folketinget nægter at give Snowden asyl

Det danske Folketing med regeringen og statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i spidsen nægter at give NSA-whistleblower Edward Snowden politisk asyl trods EU-opfordringer om det modsatte.

Artikel top billede

Hvis NSA-whistlebloweren Edward Snowden skulle have sat næsen op efter at tilbringe de kommende år i politisk i asyl i Danmark, kan han godt pakke de forhåbninger sammen.

For i gårsdagens spørgetime i Folketinget blev statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) direkte adspurgt af Alternativets leder, Uffe Elbæk, om, hvorvidt Danmark kan give Edward Snowden asyl?

Dertil svarede statsministeren, at Edward Snowden er eftersøgt for en lang række lovovertrædelser.

Af den grund kan Lars Løkke Rasmussen ikke se grundlaget for, at Folketinget skal tage et ekstraordinært skridt mod at give den amerikanske statsborger politisk amnesti i Danmark.

Læs også: Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Heller ikke selvom, at EU-Parlamentet for nyligt ved en afstemning og efterfølgende 285-281-afgørelse opfordrede de 28 EU-medlemslande til at slå en streg over alle kriminelle anklager mod Edward Snowden.

"Beklager," afsluttede Lars Løkke Rasmussen sit svar til Uffe Elbæk i spørgetimen.

Er nedstemt før

I EU-Parlamentets afgørelse blev det ellers gjort klart, at EU-medlemslandene burde yde Edward Snowden beskyttelse ved blandt andet at sikre ham mod udlevering til USA på grund af hans status som whistleblower og international borgerrettighedsforkæmper.

Herhjemme har Alternativet og Enhedslisten i kølvandet på EU-Parlamentets afgørelse genfremsat det beslutningsforslag, som de to partier for halvandet år siden stillede om at give Edward Snowden politisk asyl.

Læs også: Folketinget skal til stemmeknapperne: Skal Snowden have asyl i Danmark?

Dengang blev beslutningsforslaget nedstemt efter 2. behandlingen. og meget tyder på, at dette vil ske igen i en eventuel ny afstemning.

For Computerworld har kontaktet rets- og udlændingeordførerne for partierne på Christiansborg.

Og i det politiske spilfægteri tegner der sig et flertal for, at Edward Snowden ikke skal have særbehandling trods hans afsløringer om, hvordan elektronisk kommunikation fra hele verden havner på amerikanske efterretningsservere.

Netop det faktum, at data om eksempelvis danskere på Facebook havner på amerikanske servere med frit spil for NSA og andre efterretningstjenester til at snage med i, fik for nyligt EU-Domstolen til at erklære den såkaldte Safe Harbor-dataudvekslingsaftale for ugyldig.

Læs også: EU-domstolen forbyder europæiske dataoverførsler til USA

"Han kan søge asyl som alle andre"

Blandt andre Venstres retsordfører, Preben Bang Henriksen, er på linje med sin partiformand Lars Løkke Rasmussen med, at Edward Snowden ikke skal have politisk særstatus, hvis han ønsker indrejse i Danmark.

"Snowden må opfylde de sædvanlige betingelser gældende også for andre udlændinge med hensyn til ophold," forklarer han til Computerworld.

Nogenlunde samme svar har vi modtaget i sms-form fra Socialdemokraternes udlændingeordfører Dan Jørgensen.

"Han kan søge asyl som alle andre. Og så bliver han behandlet efter reglerne. Jeg mener ikke, at myndighederne vil give ham asyl," lyder det fra Dan Jørgensen.

Læs også: Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

En vigtig debat, men nej...

Formand i Det Konservative Folkeparti, Søren Pape Poulsen, begrunder sit nej på følgende måde: 

"Det danske folketing skal ikke lege dommer over, om Edward Snowden har overtrådt amerikansk lovgivning eller ikke. Det spørgsmål er og bliver op til de amerikanske domstole."

Radikale Venstres retsordfører Sofie Carsten Nielsen, som også er udlændingeordfører for partiet, skriver til Computerworld: 

"Snowden har startet en utrolig vigtig debat om overvågning, som jeg synes, vi trængte til. Men vi mener det samme i radikale venstre, som vi udtalte sidst, vi blev spurgt."

Henvisningen til en tidligere udtalelse fra partiet om Snowdens
muligheder i Danmark, kan du finde her.

Med afvisninger fra partier, der repræsenterer 95 ud af 179 af folketingets mandater, skulle den ged altså være barberet:

Det danske Folketing vil trods EU-opfordringer ikke hjælpe en elektronisk borgerrettighedsforkæmper fra USA med politisk asyl, selvom han har stået bag de største afsløringer af global masseovervågning nogensinde.

Læs også: 

Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk

Cloud-selskaber er på gyngende grund efter kontroversiel datadom fra EU

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS