Folketinget skal til stemmeknapperne: Skal Snowden have asyl i Danmark?

To danske folketingspartier slår på tromme for, at NSA-whistlebloweren Edward Snowden skal bo og beskyttes i Danmark.

Artikel top billede

NSA-whistlebloweren Edward Snowden bør bo i Danmark, som samtidig skal sikre, at den verdensberømte borgerrettighedsforkæmper ikke bliver udleveret til USA.

Det mener de to danske folketingspartier Enhedslisten og Alternativet, efter et flertal i EU-parlamentet i går opfordrede til, at de 29 EU-medlemslande droppede anklager mod Edward Snowden.

De to partier genfremsætter et beslutningsforslag om, at Danmark tilbyder, NSA-whistlebloweren opholdstilladelse.

Det skriver partierne i en pressemeddelelse.

Det er i vores egen interesse

Computerworld har skrevet rundt til retsordførerne i de ni danske folketingspartier for at lodde stemningen om, hvorvidt Edward Snowden skal bo i Danmark.

I skrivende stund er det kun Pernille Skipper (EL) og Josephine Fock (ALT) fra netop de to partier bag beslutningsforslaget, der er vendt tilbage med et klart ja til, at Edward Snowden skal bo i Danmark.

I pressemeddelelsen uddyber Enhedslisten sin opbakning til Edward Snowden på følgende måde:

"Vi har hele tiden ment, at Edward Snowden er en whistleblower, der fortjener hæder og beskyttelse og ikke forfølgelse. Så vi er klar til igen at forsøge at få Danmark til at give Snowden asyl, når nu Europaparlamentet har meldt så klart ud," lyder det fra Pernille Skipper, som fortsætter:

"Edward Snowden har afsløret, at den amerikanske efterretningstjeneste har overvåget europæiske regeringer og masseovervåget Europas befolkninger, så det er i højeste grad også i vores egen interesse at beskytte en modig mand som Snowden."

Snowden: En game-changer
Computerworld har tidligere undersøgt, hvilken straf Edward Snowden ville få i Danmark, hvis han var dansker.

Det kan du læse mere om her: Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk

Med den nyligt afholdte EU-Parlamentsafstemning og beslutningsforslaget fra Enhedslisten og Alternativet in mente, går opholdet til Edward Snowden på, at han skal beskyttes, ikke straffes eller udleveres til USA.

Edward Snowden selv har på sin Twitter-profil kaldt flertallet i EU-Parlamentet for beskyttelse af hans rettigheder som borgerrettighedsforkæmper for en game-changer.

Det er dog langt fra sikkert, at Edward Snowden kommer til Danmark, efter EU-parlamentet har stemt og de to danske partier med tilsammen 23 sæder på Christiansborg med i alt 179 stemmeknapper har foreslået at få ham til Danmark. 

For sidste gang beslutningsforslaget blev fremført, blev det forkastet ved anden behandling. 

Læs også:

Edvard Snowden gør klar til at vende hjem til USA - han slipper for dødsstraf, lover USA

Edward Snowden blev Twitter-bombarderet efter begynderfejl

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S