Intel klar med helt ny superchip og gratis styresystem til Internet of Things

Intel er klar med to nye styresystemer, tre chip, ny cloud-tjeneste og ny værktøjskasse til udviklere, som altsammen sigter direkte mod det spirende 'Internet of Things.'

Artikel top billede

Som mange andre it-virksomheder ser Intel store muligheder i Internet of Things, hvor hundredevis af millioner af devices og maskiner vil blive koblet sammen på internettet.

Det vil i løbet af de kommende år øge behovet voldsomt for systemer og teknologier, der med meget lille eller ingen strømforbrug kan monteres og indsamle specifikke data som kan analyseres ud fra en række skiftende parametre.

Det er noget, som Intel for alvor har kig på, og selskabet er nu klar med en hel serie af løsninger, som tilsammen dækker en række forskellige behov på området, så virksomheder og udviklere kan komme i gang med at sætte udviklingen af løsninger i gang.

I viften af løsninger fra Intel finder vi tre ny-udviklere chip, en ny cloud-tjeneste, en ny værktøjskasse og to nye open source-baserede styresystemer, som alle er særligt designet til 'Internet of Things.

Chip-designet kalder Intel for Quark, og der er tale om små processorer med et minimum af energi-forbrug.

Quark-designet indeholder blandt andet den lille Quark SE SoC ('system on a chip') samt to såkaldte micro-controllere, der er bittesmå chip med meget lille kapacitet, som hedder D1000 og D2000.

Quarck SE SoC kan programmeres til at selv at detektere forskellige parametre i sine omgivelser og så sende disse data til analyse - eksempelvis den frekvens, som en maskine, som Quark er monteret i, ryster med.

Sideløbende er Intels datterselskab Wind River på banen med to open source-baserede styresystemer designet specielt til udviklere, som bygger systemer til enheder, som skal indgå i 'Internet of Things.'

Det ene hedder Rocket og er ifølge Intel et 'tiny footprint'-system, som kører på 32-bit microcontrollers. Det andet nye styresystem hedder Pulsar Linux. Her er der tale om et mere normalt styresystem, der kan køre på større maskiner og op til 64-bit CPU'er.

Ny cloud-tjeneste

Hertil kommer en ny cloud-tjeneste, som Intel lancerer under navnet Helix.

Den indeholder blandt andet et fuldt sæt applikations-værktøjer samt muligheden for at håndtere både enheder og deres data.

Intel lancerer også et open source-baseret værktøjssæt til udvikling af analyse-tjenester under navnet Trusted Analytics Platform.

Intel er langt fra det eneste it-selskab, der arbejder på løsninger tilrettet det spirende og stadig frugtsommelige 'Internet of Things,' hvor mange af it-industriens spillere ser guld og grønne skove.

Således ventes eksempelvis Intel-rivalen ARM at annoncere en række lignende tjenester inden for få dage.

Læs også:

Internet of things er på trapperne: Fem skridt mod bedre sikkerhed

Gør det selv-IoT: Sådan bygger du et smartere hjem med billig hardware

Internet of Things vil forandre dit arbejdsliv hurtigere end du tror

Samsung vil brygge din kaffe, trække dine gardiner fra og tænde din radio.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse