Konkurrencen er skudt igang: Her er Danmarks 20 bedste digitale løsninger

Om to uger kåres årets bedste digitale initiativer. Digitaliseringsstyrelsen har modtaget 90 indstillinger, og nu er 20 digitale initiativer blevet nomineret.

Artikel top billede

Den 19. november kåres landets bedste digital løsninger.

Det er nemlig på den dato, Digitaliseringsstyrelsen har sat som punktum i konkurrencen om årets bedste digitale initiativer, der afholdes i tre forskellige kategorier.

Det drejer sig om: Årets Digitale Initiativ, Årets Frivillige Digitale Initiativ og Årets Omlægning af Post.

Styrelsen har modtaget 90 forskellige indstillinger fra hele kongeriget, og nu er der udvalgt 20 initiativer, der skal danne grundlag for de kommende vinderprojekter.

Du kan se projekterne i boksen til højre.

Indstillingerne kommer eksempelvis fra landets kommuner, statslige og regionale arbejdspladser og biblioteker. Ligeledes er frivillige foreninger blevet opmuntret til at indstille.

Over al forventning

Lars Frelle-Petersen, direktør i Digitaliseringsstyrelsen, er rigtig glad for de mange tilbagemeldinger.

"Det er over al forventning og viser hvor meget godt arbejde, der bliver gjort for at bidrage til digitaliseringen. Jeg er spændt på, hvem juryen vælger - for der er rigtig mange gode initiativer," fortæller han, og fortsætter:

"Blandt de 20 nominerede er der eksempler på, hvordan både frivillige organisationer og myndigheder samarbejder og hjælper unge, ældre og socialt udsatte med at lære at kommunikere digitalt med det offentlige."

"Der er også gode eksempler på, hvordan kommuner og myndigheder effektivt har arbejdet med at omlægge den fysiske post til digital post," siger Lars Frelle-Petersen.

Vinderne vil blive kåret ved en prisfest i København den 19. november, hvor så vigtige personer som finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) lægger vejen forbi.

Der er mere info på Digitaliseringsstyrelsens webside.

Læs også:

Danskerne i risikozonen: Her skal du (især) stramme op på sikkerheden

Myndighederne vælter digital post ud - se hvor mange beskeder der havner i din postkasse

Kom med til snigpremiere: Sådan bliver den offentlige it-udvikling frem til 2020

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse