Konkurrencen er skudt igang: Her er Danmarks 20 bedste digitale løsninger

Om to uger kåres årets bedste digitale initiativer. Digitaliseringsstyrelsen har modtaget 90 indstillinger, og nu er 20 digitale initiativer blevet nomineret.

Artikel top billede

Den 19. november kåres landets bedste digital løsninger.

Det er nemlig på den dato, Digitaliseringsstyrelsen har sat som punktum i konkurrencen om årets bedste digitale initiativer, der afholdes i tre forskellige kategorier.

Det drejer sig om: Årets Digitale Initiativ, Årets Frivillige Digitale Initiativ og Årets Omlægning af Post.

Styrelsen har modtaget 90 forskellige indstillinger fra hele kongeriget, og nu er der udvalgt 20 initiativer, der skal danne grundlag for de kommende vinderprojekter.

Du kan se projekterne i boksen til højre.

Indstillingerne kommer eksempelvis fra landets kommuner, statslige og regionale arbejdspladser og biblioteker. Ligeledes er frivillige foreninger blevet opmuntret til at indstille.

Over al forventning

Lars Frelle-Petersen, direktør i Digitaliseringsstyrelsen, er rigtig glad for de mange tilbagemeldinger.

"Det er over al forventning og viser hvor meget godt arbejde, der bliver gjort for at bidrage til digitaliseringen. Jeg er spændt på, hvem juryen vælger - for der er rigtig mange gode initiativer," fortæller han, og fortsætter:

"Blandt de 20 nominerede er der eksempler på, hvordan både frivillige organisationer og myndigheder samarbejder og hjælper unge, ældre og socialt udsatte med at lære at kommunikere digitalt med det offentlige."

"Der er også gode eksempler på, hvordan kommuner og myndigheder effektivt har arbejdet med at omlægge den fysiske post til digital post," siger Lars Frelle-Petersen.

Vinderne vil blive kåret ved en prisfest i København den 19. november, hvor så vigtige personer som finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) lægger vejen forbi.

Der er mere info på Digitaliseringsstyrelsens webside.

Læs også:

Danskerne i risikozonen: Her skal du (især) stramme op på sikkerheden

Myndighederne vælter digital post ud - se hvor mange beskeder der havner i din postkasse

Kom med til snigpremiere: Sådan bliver den offentlige it-udvikling frem til 2020

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,