Konkurrencen er skudt igang: Her er Danmarks 20 bedste digitale løsninger

Om to uger kåres årets bedste digitale initiativer. Digitaliseringsstyrelsen har modtaget 90 indstillinger, og nu er 20 digitale initiativer blevet nomineret.

Artikel top billede

Den 19. november kåres landets bedste digital løsninger.

Det er nemlig på den dato, Digitaliseringsstyrelsen har sat som punktum i konkurrencen om årets bedste digitale initiativer, der afholdes i tre forskellige kategorier.

Det drejer sig om: Årets Digitale Initiativ, Årets Frivillige Digitale Initiativ og Årets Omlægning af Post.

Styrelsen har modtaget 90 forskellige indstillinger fra hele kongeriget, og nu er der udvalgt 20 initiativer, der skal danne grundlag for de kommende vinderprojekter.

Du kan se projekterne i boksen til højre.

Indstillingerne kommer eksempelvis fra landets kommuner, statslige og regionale arbejdspladser og biblioteker. Ligeledes er frivillige foreninger blevet opmuntret til at indstille.

Over al forventning

Lars Frelle-Petersen, direktør i Digitaliseringsstyrelsen, er rigtig glad for de mange tilbagemeldinger.

"Det er over al forventning og viser hvor meget godt arbejde, der bliver gjort for at bidrage til digitaliseringen. Jeg er spændt på, hvem juryen vælger - for der er rigtig mange gode initiativer," fortæller han, og fortsætter:

"Blandt de 20 nominerede er der eksempler på, hvordan både frivillige organisationer og myndigheder samarbejder og hjælper unge, ældre og socialt udsatte med at lære at kommunikere digitalt med det offentlige."

"Der er også gode eksempler på, hvordan kommuner og myndigheder effektivt har arbejdet med at omlægge den fysiske post til digital post," siger Lars Frelle-Petersen.

Vinderne vil blive kåret ved en prisfest i København den 19. november, hvor så vigtige personer som finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) lægger vejen forbi.

Der er mere info på Digitaliseringsstyrelsens webside.

Læs også:

Danskerne i risikozonen: Her skal du (især) stramme op på sikkerheden

Myndighederne vælter digital post ud - se hvor mange beskeder der havner i din postkasse

Kom med til snigpremiere: Sådan bliver den offentlige it-udvikling frem til 2020

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S