Computerworld-læserne går imod flertallet af danskere: Kan ikke lide NemID

Digitaliseringsstyrelsen har udsendt en rapport, der konkluderer, at danskerne elsker NemID. Her kan du læse, hvad Computerworld-læserne mener om vores fælles login-løsning.

Artikel top billede

I slutningen af sidste uge udsendte Digitaliseringsstyrelsen en rapport.

I den kan man læse, at danskerne er ovenud tilfredse med vores digitale loginløsning via papkort-koder, NemID.

De nye tal viser, at 85 procent af danskerne er tilfredse eller meget tilfredse med løsningen mod 78 procent i 2014.

81 procent giver udtryk for at have tillid til NemID som en sikker og praktisk løsning mod 72 procent i 2014.

Med andre ord er vi ifølge Nets og Digitaliseringsstyrelsen - NemID's forældre - vilde med NemID.

Du kan læse mere her: Undersøgelse: Danskerne tror fuldt og fast på NemID

På Computerworld har vi spurgt Danmarks it-professionelle brugere, om de også ser NemID-løsningen som det nye sort.

Det korte svar er nej.

Plads til begejstring

I afstemningen har 200 personer sat et kryds, og det er ikke lige til at se en sammenhæng med tallene fra Nets og Digitaliseringsstyrelsens undersøgelse.

Blandt Computerworlds læsere siger 33 procent således, at de er mindre tilfredse med NemID i dag end for et år siden.

Med andre ord bedømmer en ud af tre læsere NemID-løsningen dårligere end i forhold til sidste år.

Den største gruppe er hverken mere eller mindre tilfreds.

42 procent har ikke ændret holdning til papkortets sekscifrede koder.

De sidste 25 procent er enige med Digitaliseringsstyrelsens tal og bedømmer NemID-løsningen mere positivt end for et år siden.

Rapportens tal er dog noget højere, nemlig 81 procent.

Læs også:
Nets om sikkerhedsfunktion til betalingskort: Den virker ikke hver gang

Stort antal danske betalingskort tvangslukket: Kan være blevet misbrugt på bestemt forretningssted

Så mange danskere kan stå uden NemID i næste måned

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S