Fly fik startproblemer på grund af iPad-tastefejl

Et fly skrabede mod startbanen, da der blev tastet en forkert start-vægt ind på en iPad.

Artikel top billede

(Foto: CNW Group / Hand-out)

En fed finger spillede ind, da et Boeing 737-838-fly fra flyselskabet Qantas sidste sommer skulle lette fra Sydney Lufthavn i Australien.

For en co-pilot kom ved et uheld til at taste en forkert vægt ind på sin iPad, hvilket resulterede i, at flyets bagende lige var nede og skrabe startbanen, inden flyet fuld af passagerer lettede.

Konkret tastede co-piloten 66.400 kg ind på sin iPad frem for den korrekte vægt på 76.400 kg, så der ikke var nok kraft på flyets motor, da Qantas-flyet skulle lette.

Der var altså ikke tale om en funktionsfejl i flyet eller en software-problemer på iPad'en. Derimod skyldtes startproblemet udelukkende en menneskelig fejl, fremgår det af en rapport fra det australske Transportministerium.

Det skriver Ars Technica

To fejl på en gang

Ifølge undersøgelsesmyndighederne skyldtes startbane-skrabet, at der inden take-off blev begået to fejl.

For udover co-pilotens fejlindtastning havde kaptajnen i første omgang beregnet flyets startvægt til selvsamme forkerte 66.400 kg, hvilket blev tastet ind i flyets compytersystem.

Dermed var der et match mellem de to forkerte startvægter, da flyet lettede.

Den forkerte take-off-vægt fik heldigvis ingen fatale konsekvenser, da kaptajnen efter landing kunne konstatere, at der blot var skrabet lidt maling af flyets bagende.

Qantas har siden miseren strammet op på sine take-off-regler, så udover pilotens og co-pilotens separate beregninger, skal de også dobbelttjekke den endelige starthastighed med flyets manual.

Læs også:
Mystisk påstand om fly-hacking puster til vigtig debat: Kan vi stole på it-sikkerheden?

Simpel fejl i iPad-app holder hel stribe fly på jorden

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job