HP i krise i sidste årsregnskab: Omsætning og indtjening falder

HP mister omsætning og indtjening, viser selskabets sidste årsregnskab, efter virksomheden er splittet i to. Samtidig lufter HP-boss Meg Whitman tanker om tættere cloud-samarbejde med Microsoft.

Artikel top billede

HP blev i begyndelsen af måneden splittet i to selskaber for at styrke forretningen, og det kan vise sig at være en god ide.

For det allersidste regnskab fra det 'gamle' HP tegner videre på en nedadgående kurve for HP.

Læs også: HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Selskabet har ellers gennem de seneste årtier skovlet milliarder af kroner ind på pc'er og printere, men har tilsyneladende misset nutidens store trends som mobility og cloud computing.

I det sidste kvartal af regnskabsåret 2015 omsatte HP således for 25,7 milliarder dollar, hvilket er en nedgang på ni procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Årsomsætningen lyder på 103,4 milliarder kroner, som er en nedgang på syv procent i forhold til 2014.

Samtidig med årsregnskabet skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin Network World, at HP dropper sin egen cloud-forretning i slutingen af januar 2016.

Læs også: HP dropper sin offentlige sky

I stedet vil forretningsbåndene til Microsoft og selskabets cloud-platform Azure blive vævet tættere sammen.

Sådan vil HP og Microsoft gå til skyen

Den udmelding kom HP's administrerende direktør Meg Whitman med ved selskabets regnskabsaflæggelse i går.

Hun forklarede, at Hewlett Packard Enterprise - det ene af de to nye HP-selskaber - vil have Microsoft Azure som sin foretrukne cloud-partner, mens Hewlett Packard Enterprise vil blive foretrukken leverandør til Microsofts Azure-tjenester.

Yderligere detaljer omkring det samarbejde vil Meg Whitman løfte sløret for i næste uge på Hewlett Packard Enterprise' Discover-konference i London.

Med Microsoft-aftalen knytter Hewlett Packard Enterprise sig til Microsoft, som igennem årene har været en stærk partner på salget af pc'er.

Den udvikling skal gerne fortsætte i skyen, forklarede Meg Whitman ved regnskabsaflæggelsen.

"Microsoft deler vores syn på en hybrid-tilgang for store virksomheder," lød det fra Meg Whitman. 

Læs også: 
HP-topboss angriber Dell efter EMC-opkøb: De gode opfindelser bliver tabt på gulvet

HP-opsplitning koster op mod 30.000 nye fyresedler

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks