HP i krise i sidste årsregnskab: Omsætning og indtjening falder

HP mister omsætning og indtjening, viser selskabets sidste årsregnskab, efter virksomheden er splittet i to. Samtidig lufter HP-boss Meg Whitman tanker om tættere cloud-samarbejde med Microsoft.

Artikel top billede

HP blev i begyndelsen af måneden splittet i to selskaber for at styrke forretningen, og det kan vise sig at være en god ide.

For det allersidste regnskab fra det 'gamle' HP tegner videre på en nedadgående kurve for HP.

Læs også: HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Selskabet har ellers gennem de seneste årtier skovlet milliarder af kroner ind på pc'er og printere, men har tilsyneladende misset nutidens store trends som mobility og cloud computing.

I det sidste kvartal af regnskabsåret 2015 omsatte HP således for 25,7 milliarder dollar, hvilket er en nedgang på ni procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Årsomsætningen lyder på 103,4 milliarder kroner, som er en nedgang på syv procent i forhold til 2014.

Samtidig med årsregnskabet skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin Network World, at HP dropper sin egen cloud-forretning i slutingen af januar 2016.

Læs også: HP dropper sin offentlige sky

I stedet vil forretningsbåndene til Microsoft og selskabets cloud-platform Azure blive vævet tættere sammen.

Sådan vil HP og Microsoft gå til skyen

Den udmelding kom HP's administrerende direktør Meg Whitman med ved selskabets regnskabsaflæggelse i går.

Hun forklarede, at Hewlett Packard Enterprise - det ene af de to nye HP-selskaber - vil have Microsoft Azure som sin foretrukne cloud-partner, mens Hewlett Packard Enterprise vil blive foretrukken leverandør til Microsofts Azure-tjenester.

Yderligere detaljer omkring det samarbejde vil Meg Whitman løfte sløret for i næste uge på Hewlett Packard Enterprise' Discover-konference i London.

Med Microsoft-aftalen knytter Hewlett Packard Enterprise sig til Microsoft, som igennem årene har været en stærk partner på salget af pc'er.

Den udvikling skal gerne fortsætte i skyen, forklarede Meg Whitman ved regnskabsaflæggelsen.

"Microsoft deler vores syn på en hybrid-tilgang for store virksomheder," lød det fra Meg Whitman. 

Læs også: 
HP-topboss angriber Dell efter EMC-opkøb: De gode opfindelser bliver tabt på gulvet

HP-opsplitning koster op mod 30.000 nye fyresedler

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS