HP i krise i sidste årsregnskab: Omsætning og indtjening falder

HP mister omsætning og indtjening, viser selskabets sidste årsregnskab, efter virksomheden er splittet i to. Samtidig lufter HP-boss Meg Whitman tanker om tættere cloud-samarbejde med Microsoft.

Artikel top billede

HP blev i begyndelsen af måneden splittet i to selskaber for at styrke forretningen, og det kan vise sig at være en god ide.

For det allersidste regnskab fra det 'gamle' HP tegner videre på en nedadgående kurve for HP.

Læs også: HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?

Selskabet har ellers gennem de seneste årtier skovlet milliarder af kroner ind på pc'er og printere, men har tilsyneladende misset nutidens store trends som mobility og cloud computing.

I det sidste kvartal af regnskabsåret 2015 omsatte HP således for 25,7 milliarder dollar, hvilket er en nedgang på ni procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Årsomsætningen lyder på 103,4 milliarder kroner, som er en nedgang på syv procent i forhold til 2014.

Samtidig med årsregnskabet skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin Network World, at HP dropper sin egen cloud-forretning i slutingen af januar 2016.

Læs også: HP dropper sin offentlige sky

I stedet vil forretningsbåndene til Microsoft og selskabets cloud-platform Azure blive vævet tættere sammen.

Sådan vil HP og Microsoft gå til skyen

Den udmelding kom HP's administrerende direktør Meg Whitman med ved selskabets regnskabsaflæggelse i går.

Hun forklarede, at Hewlett Packard Enterprise - det ene af de to nye HP-selskaber - vil have Microsoft Azure som sin foretrukne cloud-partner, mens Hewlett Packard Enterprise vil blive foretrukken leverandør til Microsofts Azure-tjenester.

Yderligere detaljer omkring det samarbejde vil Meg Whitman løfte sløret for i næste uge på Hewlett Packard Enterprise' Discover-konference i London.

Med Microsoft-aftalen knytter Hewlett Packard Enterprise sig til Microsoft, som igennem årene har været en stærk partner på salget af pc'er.

Den udvikling skal gerne fortsætte i skyen, forklarede Meg Whitman ved regnskabsaflæggelsen.

"Microsoft deler vores syn på en hybrid-tilgang for store virksomheder," lød det fra Meg Whitman. 

Læs også: 
HP-topboss angriber Dell efter EMC-opkøb: De gode opfindelser bliver tabt på gulvet

HP-opsplitning koster op mod 30.000 nye fyresedler

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S