HP-opsplitning koster op mod 30.000 nye fyresedler

Kriseramte HP rasler endnu engang med sparekniven, efter selskabet er splittet op i to mindre virksomheder. Der skal findes besparelser for små 20 milliarder kroner, hvilket kostet op mod 30.000 jobbet ovenpå en tidligere udmeldt massefyringsrunde.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Med udmeldingen om at splitte sig op i to nogenlunde lige store selskaber er it-giganten HP samtidig i gang med en større omstrukturering.

Omstruktureringen indebærer en større spareøvelse, hvor virksomhederne med især HP Enterprise i centrum skal spare omkring 18 milliarder kroner. Besparelsen betyder, at mellem 25.000 og 30.000 HP-medarbejdere skal afskediges.

De tal svarer til, at op mod hver 10. HP-medarbejder inden længe skal se sig om efter et nyt job, mens HP på de interne linjer skal i gang med at sende sine services mod skyen.

Tidligere har HP meldt ud, at 55.000 ansatte skal fyres verden over, og fyringstallene i den nye udmelding skal altså lægges oveni, skriver The Wall Street Journal.

En omtumlet rejse

HP har måttet leve med faldende omsætningstal 16 kvartaler i træk.

Selskabets administrerende direktør Meg Whitman fortalte på et møde i går med finansanalytikere, at den senest tid har været en omtumlet rejse, men at hun nu kunne se lys for enden af tunnelen.

"Disse begivenheder betyder, at vi ude i fremtiden ikke har brug for yderligere omstruktureringer," lød det fra Meg Whitman.

IDC-analytiker Crawford Del Prete vurderer over for The Wall Street Journal, at HP sigter efter at få omkostningerne herunder lønudgifter helt ned i det første regnskabsår med de to nye selskaber.

Herefter vil HP satse endnu hårdere på at komme ind på markeder med høje indtjeningsmarginer som eksempelvis dataanalyse, sikkerhed og app-modernisering og ud af flere af sine traditionelle lav-marginmarkeder med hardware-salg.

Computerworld har kontaktet HP's europæiske pressetjeneste for at høre, hvorvidt og hvordan de store fyringsrunder vil ramme Danmark og Europa.

Her lyder det, at der endnu ikke er sat navn på specifikke afdelinger og lande, der bliver ramt af nedskæringerne. 

Læs også:
HP splittes op i to danske selskaber: Her er de to nye topchefer i Danmark

Donald Trump sviner tidligere [b]HP-chef: Gjorde det forfærdeligt hos HP og giver andre folk hovedpine
[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S