Usædvanlig straf til software-pirat: Lav anti-piratfilm eller betal bøde

En software-pirat har indgået en aftale med blandt andet Microsoft om, at han producerer en anti-piratfilm for at slippe for kæmpebøde. Kravet til videoen er, at den skal runde 200.000 visninger inden to måneder.

Artikel top billede

Skærmdump fra Jakub F's antipirat-film

En dømt tjekkisk fil-pirat benævnt som 'Jakub F' har fået en ganske usædvanlig straf for ulovligt at downloade software og underholdning til sin computer.

Læs også: Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

Efter at have hugget software til en værdi af 1,5 millioner kroner og dertil mange andre underholdningsfiler fra selskaber som HBO og Sony Music, har Jakub F fået en dom på tre års betinget fængsel. Det skriver BBC.

Lav anti-piratfilm eller betal

Men derudover har han indgået en aftale med Business Software Alliance (BSA), som repræsenterer Microsoft.

Jakub F slipper med at betale en mindre sum penge mod, at han til gengæld producerer og medvirker i en video, der fordømmer pirateri.

Derudover er der den klausul, at Jakub F's video skal runde 200.000 visninger inden for to måneder, hvis han skal slippe for yderligere økonomisk retsforfølgelse.

Mere end 400.000 visninger

I skrivende stund er videoen oppe på knap 425.000 visninger på fem dage, så piraten slipper altså med sin betingede dom og en mindre økonomisk straf.

Hvis dette ikke havde været tilfældet, forklarer en talsmand fra BSA, at de berøvede software- og underholdningsfirmaer i teorien kunne have retsforfulgt Jakub F.

Det slipper han altså for nu, efter have hugget Windows 7- og 8-versioner, som han siden hen har uploadet til fildelingsservere - tilsyneladende uden økonomisk vinding for øje.

I videoen om hans eget liv som pirat advarer han andre pirater mod, at de også kan blive snuppet med krogen i kagedåsen.

Læs også: 
Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura