Usædvanlig straf til software-pirat: Lav anti-piratfilm eller betal bøde

En software-pirat har indgået en aftale med blandt andet Microsoft om, at han producerer en anti-piratfilm for at slippe for kæmpebøde. Kravet til videoen er, at den skal runde 200.000 visninger inden to måneder.

Artikel top billede

Skærmdump fra Jakub F's antipirat-film

En dømt tjekkisk fil-pirat benævnt som 'Jakub F' har fået en ganske usædvanlig straf for ulovligt at downloade software og underholdning til sin computer.

Læs også: Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

Efter at have hugget software til en værdi af 1,5 millioner kroner og dertil mange andre underholdningsfiler fra selskaber som HBO og Sony Music, har Jakub F fået en dom på tre års betinget fængsel. Det skriver BBC.

Lav anti-piratfilm eller betal

Men derudover har han indgået en aftale med Business Software Alliance (BSA), som repræsenterer Microsoft.

Jakub F slipper med at betale en mindre sum penge mod, at han til gengæld producerer og medvirker i en video, der fordømmer pirateri.

Derudover er der den klausul, at Jakub F's video skal runde 200.000 visninger inden for to måneder, hvis han skal slippe for yderligere økonomisk retsforfølgelse.

Mere end 400.000 visninger

I skrivende stund er videoen oppe på knap 425.000 visninger på fem dage, så piraten slipper altså med sin betingede dom og en mindre økonomisk straf.

Hvis dette ikke havde været tilfældet, forklarer en talsmand fra BSA, at de berøvede software- og underholdningsfirmaer i teorien kunne have retsforfulgt Jakub F.

Det slipper han altså for nu, efter have hugget Windows 7- og 8-versioner, som han siden hen har uploadet til fildelingsservere - tilsyneladende uden økonomisk vinding for øje.

I videoen om hans eget liv som pirat advarer han andre pirater mod, at de også kan blive snuppet med krogen i kagedåsen.

Læs også: 
Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S