Israel vil have Google til at censurere palæstinensiske Youtube-videoer

Palæstinensiske Youtube-videoer, som den israelske regering ikke kan lide, skal fjernes fra videositet, mener Israel. Google mener, at det må være op til Youtube-brugerne at bestemme.

Artikel top billede

I sidste uge mødtes Israels viceudenrigsminister Tzipi Hotovely med Googles chef for offentlighedspolitik Jennifer Oztzistzki samt Youtubes administrerende direktør Susan Wojcicki.

Formålet med mødet var blandt andet, at Israels viceudenrigsminister gerne vil have censureret videoer uploadet fra de palæstinensiske områder, når disse videoer anses af den israelske regering for at være provokerende eller tilskynde til vold.

Det skriver Betanews.

Vil overvåge videoer

Flere Youtube-videoer fra de palæstinensiske bosættelsesområder anses dermed som en kilde til trusler mod Israel.

Især hvis disse videoer indeholder noget, som den israelske regering ikke ønsker skal publiceres.

Betanews citerer den israelske avis Maariv for, at den israelske viceudenrigsminister vil arbejde sammen med Google om at skabe teknologi, der kan overvåge og bremse for 'voldsopildnende' videoer.

Google: Israel retter sit budskab
Efter historien om Googles og Israels påståede samarbejde om at censurere palæstinensiske videoer har været i flere medier, har Google taget til genmæle.

Indledningsvist skriver Google ifølge Betanews, at søgegiganten mødes med mange politikere i flere forskellige lande for at forklare selskabets politik, når det kommer til kontroversielle emner eller ønsker om censur.

"Det israelske udenrigsministerium har rettet sin originale meddelelse, der fejlagtigt omtalte, at der er indgået en aftale med Google om at etablere 'en mekanisme til at overvåge online-materiale'," forklarer en talsmand fra Google til Betanews og henviser til det israelske udenrigsministeriums hjemmeside.

Søgegiganten understreger, at anmeldelser på Youtube kommer fra videositets brugere, og videoer gennemset inden for et døgn, hvorefter videoer med indhold i strid med Googles politik, bliver fjernet hurtigt.

Læs også:
Anonymous går nu målrettet efter Israel

Ørkenvandring slut: Israel er nu åbent land for følsomme skydata

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS