Israel vil have Google til at censurere palæstinensiske Youtube-videoer

Palæstinensiske Youtube-videoer, som den israelske regering ikke kan lide, skal fjernes fra videositet, mener Israel. Google mener, at det må være op til Youtube-brugerne at bestemme.

Artikel top billede

I sidste uge mødtes Israels viceudenrigsminister Tzipi Hotovely med Googles chef for offentlighedspolitik Jennifer Oztzistzki samt Youtubes administrerende direktør Susan Wojcicki.

Formålet med mødet var blandt andet, at Israels viceudenrigsminister gerne vil have censureret videoer uploadet fra de palæstinensiske områder, når disse videoer anses af den israelske regering for at være provokerende eller tilskynde til vold.

Det skriver Betanews.

Vil overvåge videoer

Flere Youtube-videoer fra de palæstinensiske bosættelsesområder anses dermed som en kilde til trusler mod Israel.

Især hvis disse videoer indeholder noget, som den israelske regering ikke ønsker skal publiceres.

Betanews citerer den israelske avis Maariv for, at den israelske viceudenrigsminister vil arbejde sammen med Google om at skabe teknologi, der kan overvåge og bremse for 'voldsopildnende' videoer.

Google: Israel retter sit budskab
Efter historien om Googles og Israels påståede samarbejde om at censurere palæstinensiske videoer har været i flere medier, har Google taget til genmæle.

Indledningsvist skriver Google ifølge Betanews, at søgegiganten mødes med mange politikere i flere forskellige lande for at forklare selskabets politik, når det kommer til kontroversielle emner eller ønsker om censur.

"Det israelske udenrigsministerium har rettet sin originale meddelelse, der fejlagtigt omtalte, at der er indgået en aftale med Google om at etablere 'en mekanisme til at overvåge online-materiale'," forklarer en talsmand fra Google til Betanews og henviser til det israelske udenrigsministeriums hjemmeside.

Søgegiganten understreger, at anmeldelser på Youtube kommer fra videositets brugere, og videoer gennemset inden for et døgn, hvorefter videoer med indhold i strid med Googles politik, bliver fjernet hurtigt.

Læs også:
Anonymous går nu målrettet efter Israel

Ørkenvandring slut: Israel er nu åbent land for følsomme skydata

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S