"Internettets mest hadede mand" fængslet efter hacking til hævnporno-site

Den berygtede bagmand bag et hævnporno-site er blev dømt til 30 måneders fængsel for at have hacket og udstillet intetanende personer på sexbilleder.

Artikel top billede

Den 29-årige Hunter Moore er manden bag hævnporno-sitet Is Anyone Up, hvor man kunne finde nøgenbilleder plus kontaktinformationer på de intetanende og udstillede 'modeller' på sitet.

Misbruget af folks privatbilleder koster nu Hunter Moore to et halvt år i fængsel.

Dertil kommer en efterfølgende periode på tre år, hvor al hans kontakt med computere herunder blandet andet brug af computerenheder, brugernavne og mailservices skal meldes til en tilsynsværge.

Udover driften af det famøse hævnpornosite frem til 2012, er han desuden beskyldt for sidste år at betale en person for at hacke sig ind på folks computere med det formål at stjæle nøgenbilleder.

Det skriver BBC.

Alle har blokeret ham

FBI arresterede Hunter Moore tilbage i 2014 efter flere sager om identitetstyveri og sikkerhedsbrud.

Arrestation kom efter, at Hunter Moore tidligere er blevet døbt 'internettets mest hadede mand', da han på hævnporno-sitets højeste havde omkring 30 millioner månedlige besøgende og efterfølgende ganske pæne reklameindtægter.

Flere store spillere har i tidernes løb vendt ham ryggen.

Eksempelvis har Facebook ifølge livsstilsmagasinet Rolling Stone bandlyst ham på livstid, hvilket også gjaldt hans kat. PayPal har blokeret ham, og han har haft hackergruppen Anonymous på nakken.

Hunter Moore har tidligere forklaret motivet bag at oprette hævnpornositet med, at en pige knuste hans hjerte, hvorefter han har forårsaget ydmygelse, chikane og sågar overfald på de folk, der siden er blevet udstillet på sitet.

Flere forbyder uautoriserede sexbilleder

Sitet og konceptet har i tidernes løb resulteret i flere kopisites.

Ifølge Huffington Post var der da også før 2013 kun tre amerikanske stater, der har forbudt uautoriseret distribution af private sexbilleder.

Det tal var så i juni 2015 vokset til 23 stater, mens yderligere 17 stater arbejder på at indføre forbud.

Udover at have modtaget mails med nøgenfotos fra vrede eks-kærester er Hunter Moore fundet skyldig i at betale en hacker for at bryde ind på hundredvis af computere for at lede efter nøgenbilleder. 

I den nuværende sag har Hunter Moore erklæret sig skyldig i hackerforbrydelserne og skal nu udover sin fængselsstraf på 30 måneder også betale omkring 1.000 kroner i erstatning til sine ofre, hvilke flere Twitter-brugere anser som en alt for mild straf. 

Så mange år i fængsel ville Edward Snowden stå til hvis han var dansk


Jeg var en pirat-hykler - for inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec