Rigspolitiets it-chef under pres i udbudssag: Her er hans svar om 19 års lovbrud

Eksperter kalder forløbet for ulovligt, men konstitueret direktør for Rigspolitiets Koncern IT mener ikke, at der er behov for at forklare, hvorfor Rigspolitiet i 19 år har fornyet millionkontrakter med CSC uden om de lovpligtige udbudsrunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Rigspolitiet har brudt loven i snart 20 år, når en række kontrakter på drift af it-systemer løbende er blevet fornyet med it-kæmpen CSC.

Kontrakterne skal nemlig i udbud, så det offentlige kan spare penge, når it-virksomheder presser hinanden på prisen.

Du kan læse mere om det forløb her: Rigspolitiet har ikke sendt CSC-opgaver i udbud i årevis: System-dokumentation mangler på 19. år

Flere eksperter har vurderet, at politiet har brudt loven, og at den forklaring, som Rigspolitiet har givet indtil nu, ikke undskylder forløbet.

Men konstitueret direktør for Rigspolitiets it-afdeling, Koncern IT, John Vestergaard mener ikke, at der er brug for yderligere forklaring fra Rigspolitiets side.

"Jeg har ikke yderligere at tilføje til sagen end det, du allerede har fået," siger han til Computerworld.

Men alle de folk, som jeg har talt med, mener ikke, at den forklaring er nok.

"Vi har sagt det, som vi mener, at der er at sige om den sag. Jeg har ikke mere at tilføje end det, som er sagt."

Hvordan overholder det reglerne?

"Vi har meget præcist beskrevet for dig, hvad der var situationen."

Ja, og den beskrivelse har jeg forelagt eksperter, som mener, at det er ikke nok. Hvordan overholder I reglerne?

"Vi har i en mail til dig redegjort for, hvad situationen var. Vi har ikke mere at tilføje. Så kan du jo spørge andre, hvad de har at sige til sagen. Vi har ikke mere at tilføje."

Men de folk mener ikke, at det overholder reglerne....

"Det har jeg ikke nogen kommentarer til."

Så du mener, at forløbet lever op til udbudsreglerne, fordi...

"Nej. Du hører ikke, hvad jeg siger. Jeg siger til dig, at vi har redegjort for dig, hvad der var status i sagen, og hvad baggrunden var for sagen, og vi har ikke mere at sige. Vi forholder os ikke til, hvad andre siger om sagen."

Hvorfor er der gået så mange år, før Rigspolitiet ville have et krav om tilstrækkelig systemdokumentation skrevet ind i kontrakten med CSC?

"Vi har redegjort for sagen."

Men der er ikke blevet redegjort for det spørgsmål, så det vil jeg meget gerne vide.

"Jeg har ikke mere at tilføje til sagen. Vi har beskrevet, hvad der er situationen."

Hvorfor går der 18 år, før Rigspolitiet skriver ind i kontrakterne, at der skal være system-dokumentation?

"Vi har redegjort for sagen for dig, og det har du jo også brugt i dine artikler."

Ja, men jeg kan ikke læse i det materiale, jeg har fået fra Rigspolitiet, hvorfor Rigspolitiet i 18 år ikke har bedt om system-dokumentation.

"Men jeg har ikke mere at tilføje til sagen."

Læs også:

Derfor kan Rigspolitiet slippe ustraffet fra 19 års udbudsmangel: Ingen vil lægge sig ud med så stor en kunde

 19 års it-kontrakt-kaos i Rigspolitiet: Derfor kan det være gået så galt for politiet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS