Første test-version af kommende storopgradering af Windows 10 klar: Her er Redstone

Den næste store opdatering til Windows 10 hedder Redstone. Den første test-version er klar.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret en ny version af Windows 10 til Windows Insiders - Microsofts frivillige korps af beta-testere - under navnet "RS".

Det står for Redstone. Opdateringen - i gamle dage ville man nok kalde det Service Pack (SP) 1 - vil ifølge Microsoft ramme brugerne i juni 2016.

Opdateringer til "OneCore"
Windows 10 Redstone vil bringe en række store forbedringer og funktioner til Windows 10, hvoraf mange stadig ikke er officielle.

I den første Redstone-opdatering, som netop er blevet sendt ud til testerne under navnet version 11082, er der imidlertid langt mellem de nye funktioner.

Gabe Aul, Microsofts system-VP, fortæller, at opdateringen fokuserer på at forbedre "OneCore".

"OneCore er den delte kerne imellem enheder. Grundlæggende er OneCore hjertet af Windows, og de her forbedringer vil gøre det langt mere effektivt for os at bygge Windows på tværs af pc, smartphones, tablets, IoT, HoloLens og Xbox One. Vi har rettet og tweaket i kernen, så vi kan begynde at indskrive nye funktioner og rettelser i begyndelsen af det nye år."

Ligeledes lover Gabe Aul, at der i 2016 vil komme mange flere små og store opdateringer direkte til Fast Lane for Windows Insiders.

Fast Lane er den hurtige af to opdateringsveje, som man kan tilslutte sig som Windows Insider, hvor man hurtigere får opdateringer, som er mindre testede og dermed måske også med flere fejl. Slow Lane er mere sikker og mere færdig, men til gengæld går der længere tid imellem opdateringer.

Læs også: It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS