Første test-version af kommende storopgradering af Windows 10 klar: Her er Redstone

Den næste store opdatering til Windows 10 hedder Redstone. Den første test-version er klar.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret en ny version af Windows 10 til Windows Insiders - Microsofts frivillige korps af beta-testere - under navnet "RS".

Det står for Redstone. Opdateringen - i gamle dage ville man nok kalde det Service Pack (SP) 1 - vil ifølge Microsoft ramme brugerne i juni 2016.

Opdateringer til "OneCore"
Windows 10 Redstone vil bringe en række store forbedringer og funktioner til Windows 10, hvoraf mange stadig ikke er officielle.

I den første Redstone-opdatering, som netop er blevet sendt ud til testerne under navnet version 11082, er der imidlertid langt mellem de nye funktioner.

Gabe Aul, Microsofts system-VP, fortæller, at opdateringen fokuserer på at forbedre "OneCore".

"OneCore er den delte kerne imellem enheder. Grundlæggende er OneCore hjertet af Windows, og de her forbedringer vil gøre det langt mere effektivt for os at bygge Windows på tværs af pc, smartphones, tablets, IoT, HoloLens og Xbox One. Vi har rettet og tweaket i kernen, så vi kan begynde at indskrive nye funktioner og rettelser i begyndelsen af det nye år."

Ligeledes lover Gabe Aul, at der i 2016 vil komme mange flere små og store opdateringer direkte til Fast Lane for Windows Insiders.

Fast Lane er den hurtige af to opdateringsveje, som man kan tilslutte sig som Windows Insider, hvor man hurtigere får opdateringer, som er mindre testede og dermed måske også med flere fejl. Slow Lane er mere sikker og mere færdig, men til gengæld går der længere tid imellem opdateringer.

Læs også: It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job