Første test-version af kommende storopgradering af Windows 10 klar: Her er Redstone

Den næste store opdatering til Windows 10 hedder Redstone. Den første test-version er klar.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret en ny version af Windows 10 til Windows Insiders - Microsofts frivillige korps af beta-testere - under navnet "RS".

Det står for Redstone. Opdateringen - i gamle dage ville man nok kalde det Service Pack (SP) 1 - vil ifølge Microsoft ramme brugerne i juni 2016.

Opdateringer til "OneCore"
Windows 10 Redstone vil bringe en række store forbedringer og funktioner til Windows 10, hvoraf mange stadig ikke er officielle.

I den første Redstone-opdatering, som netop er blevet sendt ud til testerne under navnet version 11082, er der imidlertid langt mellem de nye funktioner.

Gabe Aul, Microsofts system-VP, fortæller, at opdateringen fokuserer på at forbedre "OneCore".

"OneCore er den delte kerne imellem enheder. Grundlæggende er OneCore hjertet af Windows, og de her forbedringer vil gøre det langt mere effektivt for os at bygge Windows på tværs af pc, smartphones, tablets, IoT, HoloLens og Xbox One. Vi har rettet og tweaket i kernen, så vi kan begynde at indskrive nye funktioner og rettelser i begyndelsen af det nye år."

Ligeledes lover Gabe Aul, at der i 2016 vil komme mange flere små og store opdateringer direkte til Fast Lane for Windows Insiders.

Fast Lane er den hurtige af to opdateringsveje, som man kan tilslutte sig som Windows Insider, hvor man hurtigere får opdateringer, som er mindre testede og dermed måske også med flere fejl. Slow Lane er mere sikker og mere færdig, men til gengæld går der længere tid imellem opdateringer.

Læs også: It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet