Første test-version af kommende storopgradering af Windows 10 klar: Her er Redstone

Den næste store opdatering til Windows 10 hedder Redstone. Den første test-version er klar.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret en ny version af Windows 10 til Windows Insiders - Microsofts frivillige korps af beta-testere - under navnet "RS".

Det står for Redstone. Opdateringen - i gamle dage ville man nok kalde det Service Pack (SP) 1 - vil ifølge Microsoft ramme brugerne i juni 2016.

Opdateringer til "OneCore"
Windows 10 Redstone vil bringe en række store forbedringer og funktioner til Windows 10, hvoraf mange stadig ikke er officielle.

I den første Redstone-opdatering, som netop er blevet sendt ud til testerne under navnet version 11082, er der imidlertid langt mellem de nye funktioner.

Gabe Aul, Microsofts system-VP, fortæller, at opdateringen fokuserer på at forbedre "OneCore".

"OneCore er den delte kerne imellem enheder. Grundlæggende er OneCore hjertet af Windows, og de her forbedringer vil gøre det langt mere effektivt for os at bygge Windows på tværs af pc, smartphones, tablets, IoT, HoloLens og Xbox One. Vi har rettet og tweaket i kernen, så vi kan begynde at indskrive nye funktioner og rettelser i begyndelsen af det nye år."

Ligeledes lover Gabe Aul, at der i 2016 vil komme mange flere små og store opdateringer direkte til Fast Lane for Windows Insiders.

Fast Lane er den hurtige af to opdateringsveje, som man kan tilslutte sig som Windows Insider, hvor man hurtigere får opdateringer, som er mindre testede og dermed måske også med flere fejl. Slow Lane er mere sikker og mere færdig, men til gengæld går der længere tid imellem opdateringer.

Læs også: It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S