Youtube på trapperne med HDR-videoer i superkvalitet

I løbet af 2016 vil Youtube gøre det muligt at se videoer i HDR-kvalitet, hvilket vil give dig en markantet forbedret farveoplevelse foran videositet.

Artikel top billede

CES-messen i Las Vegas har budt på andet end smarte biler, intelligente droner, virtual reality og en myriade af internet-of-things- muligheder.

Videositet Youtube lancerede såmænd også en artig nyhed på en pressekonference, der i virkeligheden skulle have handlet om selskabets 360 graders videoer, som blandt andre Facebook også har taget til sig.

Læs mere om det her: Facebook debuterer med eksklusivt Star Wars-klip i satsning på 360 graders-videoer

Youtube fortalte således på sin pressekonference i sidste uge, at sitet understøtter en af de hotteste teknologier inden for video kaldet HDR, eller High Dynamic Range.

Det skriver Mashable.

Dermed kan du som Youtube-bruger i løbet af 2016 forvente at se videoer i meget bedre billedkvalitet, da HDR gengiver detaljer i en video markant bedre gennem forfinet pixel-udnyttelse.

Derfor bliver det godt

HDR-teknologien har længe eksisteret på still-kamera, som du kan læse mere om her: Denne vej går teknologi-udviklingen: Det har vi lært af CES 2015

Når HDR bliver overført til videoer, bliver det altså bevægelige billeder, hvor farvegengivelsen er optimeret, da HDR-teknologien eksempelvis gengiver kridhvid som ren hvid og sort som helt mørk.

For at få det optimale ud af HDR-teknologien på Youtube og såmænd også blandt andre Netflix' og Amazons online-tjenester, kræver det dog, at du har en skærm, der understøtter HDR.

Disse skærme var CES-messen også fuld af, da HDR er udskreget som efterfølgeren til 4K- og 8K-skærmene.

Forskellen fra disse skærme er dog, at mens 4K/8K-skærmene tilføjer flere pixels, udnytter HDR-teknologien disse pixels bedre til optimeret visning af farver.

Læs også: 
Et kig i krystalkuglen: Disse fem teknologier kan du glæde dig til i 2016

Så flotte er de nyeste bærbare computere: Se de nye modeller fra CES 2016

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job