Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Notifikationerne om opgraderingen til Windows 10 vil snart ramme proceslinjen hos en stor del af de virksomheder, der kører Windows 7 Pro og Windows 8.1 Pro.

Artikel top billede

De små virksomheder, der kører Windows 7 og Windows 8.1, vil snart begynde at modtage notifikationer på brugernes pc'er om, at Windows 10 er klar til at blive installeret.  

Det oplyser Microsoft i et blogindlæg på Technet.

Microsoft skriver, at der nu er over 200 millioner millioner enheder, der kører Windows 10.

Det skyldes ifølge Microsoft ikke mindst, at mange forbrugere har taget godt imod muligheden for en gratis opgradering og Get Windows 10/Hent Windows 10 - det lille Windows-ikon på proceslinjen, der gør det let at hente Windows 10.

Nu meddeler Microsoft, at mange små virksomheder har efterspurgt den samme mulighed for en let, gratis opgradering via Hent Windows 10.

"Ligesom forbrugerne vil de små virksomheder og organisationer snart kunne modtage notifikationer om opgraderingen og så direkte opgradere til Windows 10 via et letanvendeligt interface fra proceslinjen på deres Windows 7 Pro eller Windows 8.1 Pro pc."

Microsoft oplyser, at notifikationerne om opgraderingen til Windows 10 vil begynde at blive rullet ud i USA i denne måned og efterfølgende på andre markeder.

Kriterierne er, at man har en licens til Windows 7 Pro eller Windows 8.1 Pro, at maskinen er sat op til at modtage opdateringer direkte fra Windows Update, og at man er sluttet til et Active Directory-domæne.

Sådan hindrer du en opgradering

Selvom Windows 10 generelt er blevet positivt modtaget, er det dog langt fra givet, at alle it-ansvarlige vil sætte pris på, at brugerne begynder at opgradere til Windows 10, når notifikationer dukker op på maskinen.

Microsoft lover derfor også, at det bliver muligt at styre denne del for it-medarbejderne i de små virksomheder.

"Vi er også godt klar over, at der er tilfælde, hvor virksomhedskunder måske ikke ønsker at opgradere deres enheder individuelt," lyder det fra Microsoft.

Sådan gør du

De it-afdelinger, der ønsker at bevare kontrollen med, om der skal opgraderes, kan forhindre Hent Windows 10-appen og notifikationerne i proceslinjen på brugernes maskiner.

Se fremgangsmåden her.

De større virksomheder, der kører Windows Enterprise-udgaverne, vil ikke blive påvirket af Hent Windows 10-beskederne.

De kommer i stedet til selv at styre slagets gang via eksempelvis Windows Server Update Services (WSUS) eller System Center Configuration Manager.

"Vi mener, at disse ændringer balancerer behovet hos små virksomheder og organsationer, der ønsker lettere at kunne udnytte fordelene ved tilbuddet om den gratis Windows 10-opgradering, mens organisationer i alle størrelser får de værktøjer og kontrol-muligheder, de har behov for," skriver Microsoft.

Læs også:

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S