Apple i stort EU-torskegilde: Risikerer ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner

Apple risikerer en ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner i Europa, efter EU har indledt en skattesag mod it-giganten. Apple kan dog vise sig kun at være en af flere it-giganter, der skal have kigget skattebetalingerne efter i sømmene.

Artikel top billede

It-giganten Apple risikerer at skulle betale en særdels stor ekstra skatteregning i EU, der kan løbe helt op i 55 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg på baggrund af egne analyser, efter Apple i flere år blandt andet har brugt datterselskaber i Irland for at undgå store skattebetalinger.

Således stammer 55 procent af Apples omsætning på markeder uden for USA, mens æbleselskabet på de fremmede markeder betaler omkring 1,8 procent i skat.

Afgørelsen i sagen falder måske så tidligt som i marts, og Apple har ifølge Bloomberg udtalt, at selskabet vil appellere en eventuel negativ afgørelse.

Flere følger med

I Danmark har Skats åbne skattelister også vist et særligt mønster med it-selskaber, hvor eksempelvis Google med en omtrentlig omsætning på to milliarder kroner i Danmark lægger 3,3 millioner skattekroner.

De danske skattelister viser også, at it-giganter som IBM, Oracle og Fujitsu slet ikke betaler skat i Danmark.

På EU-niveau er Apple formentlig kun toppen af isbjerget, da EU også forventes at åbne skattesager mod eksempelvis alt-muligt-it-handleren Amazon.com og fastfood-kæden McDonalds.

Sagerne med manglende skattebetaling fra globale selskaber i Europa været en varm kartoffel i flere år.

For godt et år siden lovede den tidligere skatteminister Benny Engelbrecht (S) over for Computerworld, at skattehullerne på både dansk og europæisk plan skulle lukkes.

Det kan du læse mere om her: Skatteminister blæser til angreb: Vil lukke it-giganters smutvej til skattely i 2015

I første omgang skal vi vente til foråret for at se, om truslerne fra myndighederne nu også bliver ført ud i livet. 

Læs også:
Skyldnere slipper ikke: Lovændring redder milliarder af kroner efter Skats it-katastrofe

Politikerne banker hårdt i bordet: It-skandalerne skal føre til ændringer i den danske lovgivning

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S