Apple i stort EU-torskegilde: Risikerer ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner

Apple risikerer en ekstra skatteregning på 55 milliarder kroner i Europa, efter EU har indledt en skattesag mod it-giganten. Apple kan dog vise sig kun at være en af flere it-giganter, der skal have kigget skattebetalingerne efter i sømmene.

Artikel top billede

It-giganten Apple risikerer at skulle betale en særdels stor ekstra skatteregning i EU, der kan løbe helt op i 55 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg på baggrund af egne analyser, efter Apple i flere år blandt andet har brugt datterselskaber i Irland for at undgå store skattebetalinger.

Således stammer 55 procent af Apples omsætning på markeder uden for USA, mens æbleselskabet på de fremmede markeder betaler omkring 1,8 procent i skat.

Afgørelsen i sagen falder måske så tidligt som i marts, og Apple har ifølge Bloomberg udtalt, at selskabet vil appellere en eventuel negativ afgørelse.

Flere følger med

I Danmark har Skats åbne skattelister også vist et særligt mønster med it-selskaber, hvor eksempelvis Google med en omtrentlig omsætning på to milliarder kroner i Danmark lægger 3,3 millioner skattekroner.

De danske skattelister viser også, at it-giganter som IBM, Oracle og Fujitsu slet ikke betaler skat i Danmark.

På EU-niveau er Apple formentlig kun toppen af isbjerget, da EU også forventes at åbne skattesager mod eksempelvis alt-muligt-it-handleren Amazon.com og fastfood-kæden McDonalds.

Sagerne med manglende skattebetaling fra globale selskaber i Europa været en varm kartoffel i flere år.

For godt et år siden lovede den tidligere skatteminister Benny Engelbrecht (S) over for Computerworld, at skattehullerne på både dansk og europæisk plan skulle lukkes.

Det kan du læse mere om her: Skatteminister blæser til angreb: Vil lukke it-giganters smutvej til skattely i 2015

I første omgang skal vi vente til foråret for at se, om truslerne fra myndighederne nu også bliver ført ud i livet. 

Læs også:
Skyldnere slipper ikke: Lovændring redder milliarder af kroner efter Skats it-katastrofe

Politikerne banker hårdt i bordet: It-skandalerne skal føre til ændringer i den danske lovgivning

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS