Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Forbrugere verden over downloader apps fra Google og Apple i ét væk. Her kan du se styrkeforholdet mellem de to platformes app-butikker.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Der downloades flest apps fra Googles Play-butik, der henvender sig til Android-brugerne.

Det er dog Apples App Store, som iOS-brugerne anvender, der genererer langt den største omsætning.

Sådan lyder det i en netop udgivet rapport fra App Annie, der leverer analyser og rådgivning med udgangspunkt i det globale app-marked.

I rapporten gennemgås udviklingen på det globale marked for apps i 2015.

"Google Play oplevede en enorm stigning i downloads, hvilket var drevet af førstegangsejere af enheder på udviklings-markederne."

"I sidste års tilbageblik bemærkede vi, at Google Plays download-føring i forhold til iOS var på 60 procent. Dette blev øget til 100 procent i 2015," skriver App Annie.

Der er langt flere Android-smartphones og -tablets i brug på verdensplan, end der er iPhones og iPads, og derfor er Googles føring, hvad angår antal app-downloads, heller ikke så overraskende.

Apple har knækket penge-koden

Til gengæld kan man sige, at det er interressant, at Apples App Store - selvom der altså hentes færre apps derfra - er langt bedre til rent faktisk at generere en omsætning til app-udviklerne og naturligvis til Apple selv.

"App-omsætningen blev øget markant i løbet af året, da iOS cementerede positionen som kongen af app store-omsætning," lyder det i rapporten fra App Annie.

Det fremgår, af analysefirmaets figurer i rapporten, at der downloades lidt over dobbelt så mange apps fra Google Play som fra App Store på verdensplan.

Alligevel omsættes der for omkring 75 procent mere i Apples App Store.

"Begge butikker oplevede betydelige fremskridt i omsætningen, selvom iOS fortsatte med at overhale Google Play. iOS nød godt af stærk vækst på grund af Kina, USA og Japan, der stod for næsten 90 procent af iOS App Stores omsætningsvækst."

Det er ifølge App Annie fortsat spil-apps, der genererer den største del af omsætningen hos både Google og Apple. 90 procent af omsætningen i Google Play stammer fra spil, mens det i Apples App Store er 75 procent.

"Der er stadig masser af plads til vækst i den mobile app-økonomi. Device-udbredelsen forbliver relativ lav i en række udviklingslande, og fremtidig vækst vil formentlig føre til download-vækst," fastlås det i rapporten fra App Annie.

Læs også:

De mobile platforme storhitter: Men vi begår en fejl med gamle applikationer og data

Opråb til it-afdelingen: Nemme og effektive mobil-løsninger ligger lige til højrebenet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect