Skat erkender: Kendte til lovbrud om CSC's evighedskontrakter fra første færd

Skat vidste udmærket, at loven blev brudt hver gang, CSC, KMD og IBM fik forlænget millionkontrakter uden udbud. Forklaringen virker bekendt.

Artikel top billede

Der er ikke megen EU-lovgivning, der er nem at overskue. Men lige præcis udbudsreglerne er nærmest binære.

Hvis en kontrakt er mere værd end grænseværdien for udbud, skal den i udbud. Så simpelt er det.

Kender man den regel, er der ingen undskyldning for ikke at overholde den. Og Skat kender den udmærket.

Det kan måske virke overraskende i betragtning af Computerworlds afsløringer af, at Skat har en række kontrakter med både CSC, KMD og IBM, som er blevet forlænget uden de lovpligtige udbudsrunder i op til 23 år.

Det kan du læse mere om her: Statens opgør med CSC, KMD og IBM: Disse kontrakter drejer det sig om

Men den er god nok, forklarer underdirektør i Skat, Claus Middelboe Andersen.

"Skat kender selvfølgelig udbudsreglerne, og kontrakten med CSC burde som udgangspunkt have været udbudssat," fortæller han.

Det kan du læse mere om her: Skat har brudt loven i 19 år: Har underskrevet million-kontrakter med CSC i årevis uden at sende ordrerne i udbud

Claus Middelboe Andersen erkender også blankt, at Skats udbudsfrie kontraktforlængelser med IBM og KMD er på den forkerte side af loven.

De to firmaer har fået forlænget kontrakter med Skat på driften af de to ejendomsvurderingssystemer SVUR og VUR siden 1992 og 2003 uden skyggen af en udbudsrunde.

"Det er ikke i overensstemmelse med udbudsreglerne, at VUR-kontrakten med KMD og SVUR-kontrakten med IBM ikke har været i udbud," siger Claus Middelboe Andersen.

Den samme gamle undskyldning
Selv om Skat nu erkender, at der ikke har været tvivl om reglerne, holder Claus Middelboe Andersen fast i den samme forklaring, som Computerworld har fået, siden sagen begyndte at rulle i december.

"Det er de samme betragtninger, der gjaldt CSC-kontrakten, der også gælder i tilfældet med KMD og IBM," forklarer Claus Middelboe Andersen.

"Viden om, hvordan de data og forretningsprocesser, som er 'støbt' ned i it-systemerne, helt præcist hænger sammen, er i høj grad placeret hos Skats it-leverandører og ikke hos Skat selv. Derudover er data og systemer i mange tilfælde dårligt dokumenteret, og SKAT har derfor ikke tilstrækkeligt indblik i dem."

Derfor mente Skat ikke, at opgaverne kunne sendes i udbud.

Det er den samme forklaring, som Rigspolitiet kom med, da Computerworld sidste måned afslørede lignende "evighedskontrakter" med CSC.

Men der er et grundlæggende problem med den forklaring. Den undskylder nemlig ikke lovbruddet.

Holder ikke

Det eneste, der kan undtage en kontrakt fra udbudsreglerne, er force majeure eller hensyn til rigets sikkerhed.

Kontorchef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Kenneth Skov Jensen, har tidligere beskrevet reglerne for force majeure i udbudssager for Computerworld.

"Det kan være et flygtningepres eller lignende. Så vil man kunne købe ind, uden at benytte de normale udbudsprocedurer. Men der er ingen undtagelsesmuligheder, hvis det er noget, som man selv er herre over," sagde han.

Det kan du læse mere om her: Eksperter om Rigspolitiets CSC-kontrakter: Det er et klart brud på loven

Skat påberåber sig heller ikke rigets sikkerhed, så tilbage står et lovbrud baseret på den simple forklaring, at Skat ikke havde nok information fra leverandørerne til at beskrive opgaverne i et udbud.

Men den information er det helt op Skat at kræve. Noget, Skat tilsyneladende ikke har gjort endnu.

Læs også: Skats direktør: Jeg ved godt, at vores CSC-kontrakt er ulovlig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S