Protester mod Uber løber løbsk: Voldelige sammenstød i Paris' gader

Demonstrationer mod Uber har bogstaveligt talt sat de parisiske gader i brand.

Artikel top billede

Foto: Morten Sahl Madsen

De parisiske gader er tirsdag blokerede af vrede taxa-chauffører, der protesterer mod Uber.

Det skriver den franske nyhedskanal France 24 på sin hjemmeside.

Ifølge France 24 er 20 personer indtil videre blevet anholdt i protesterne, og der er forlydender om, at demonstranter flere steder har brændt dæk af og været involveret i voldelige sammestød.

De demonstrerende taxachauffører har bygget fysiske blokader på  flere centrale trafikårer i Paris, og billeder på sociale medier dokumenterer tilsyneladende, at demonstranter i mindst et tilfælde har tændt bål i gaderne.

Utilfredse med taxilicenser

Taxachaufførerne er blandt andet utilfredse med, at Uber-chaufførerne kan være aktive som chauffører, selvom de ikke har en taxilicens.

I Frankrig udstedes taxilicenserne af den franske stat, og ifølge det amerikanske erhvervsmedie Business Insider er licenserne så eftertragtede, at de ofte bliver solgt på det sorte marked til priser på op i mod en million kroner.

Uber fastholder ifølge det amerikanske techmedie The Verge, at demonstrationerne er rettet mod den franske regering og ikke mod Uber.

Lignende protester tidligere

Det er ikke første gang, at Ubers aktiviteter i Frankrig har ført til voldelige protester i Paris.

Sidste år blokerede vrede taxachauffører ligeledes indfaldsveje til Paris, og det kom i flere tilfælde til konfrontationer med politiet.

Efterfølgende indførte den franske regering en lov, der betød, at et af Ubers koncept, UberPop, blev forbudt i Paris.

Uber er dog stadig aktive i Frankrig med koncepterne Uber X, limousinetjenesten Uber Black og samkørselstjenesten UberPool. 

Vrede i Danmark

Herhjemme har Ubers lancering på det danske marked også ført til stor vrede i taxibranchen.

Det menes at Uber har flere hundrede aktive vogne i København.

"Vi ved med sikkerhed, at der er 317 biler, som kører for Uber. Men det er kun dem, som vi har registreret og med sikkerhed kender til. Det er vores vurdering, at der i alt er 500-600 chauffører i København, og hver måned kommer der 60 til 65 nye til," sagde Søren H. Nicolaisen, formand for brancheorganisationen Taxiførere i Danmark, til Computerworld for få måneder siden.

I efteråret deltog flere hundrede danske taxachauffører i en fredelig protest på Christiansborgs Slotsplads, men Metroxpress og TV2 har også rapporteret om voldelige optrin mellem taxachauffører og Uber-chauffører i de københavnske gader.

Læs også:
Danske taxachauffører i demonstration: Derfor vil vi have Uber for en dommer

Så hårdt presser Uber københavnsk taxa-branche efter et år i Danmark: Markedet er ved at blive oversvømmet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S