TDC-aktien styrtdykker efter spareplan er kommet på bordet

TDC-aktien har fra morgenstunden haft kurs mod gulvet, efter det er kommet frem, at telekæmpen har annulleret et ellers tidligere annonceret aktionærudbytte.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Et kvarter inde i handlen i morges var TDC-aktien faldet med 15 procent til kurs 30 kroner, hvorefter der har været svage tegn på lidt bedring trods fortsat tocifrede kursfald.

Aktiefaldet er kommet efter, at TDC onsdag morgen har præsenteret flere strategiske tiltag, der skal styrke landets største teleselskab.

Læs også: Spritnyt TDC-regnskab afslører: Erhvervsforretningen er i alvorlig krise

Blandt andet kom det frem, at telekæmpen har annulleret et ellers planlagt udbytte til aktionærerne på 1,2 milliarder kroner, mens TDC samtidig sænker udbyttet for 2016 til én krone per aktie.

Det skriver Finans.dk.

En gigant i knæ

Computerworld har forsøgt at indhente en kommentar fra TDC's administrerende direktør, Pernille Erenbjerg, men via selskabets presseafdeling får vi at vide, at hun er i London i dag for at præsentere sparerunden og derfor ikke i stand til at stille op til et interview.

Dagbladet Børsen bringer også historien om TDC i krise, hvor aktieanalytiker i Alm. Brand Markets, Michael Friis Jørgensen, peger på, at reaktionen på børsen dels kommer på grund af en udsigt til lavere indtjening, dels på grund af lavere aktionærudbytte.

Læs også: Vigtigt TDC-regnskab på vej: Derfor giver erhvervskunderne TDC store problemer

Blandt andet er det forventelige aktionærudbytte på en krone i 2016 mod 2,5 kroner sidste et udtryk for skuffelser, der giver sig udslag i dykket på aktiekursen.

Michael Friis Jørgensen peger over for Børsen på, at udbyttet vil stige til 1,3 kroner i 2018.

"Men det er stadig meget skuffende niveauer. Udgangspunktet er meget lavere end selv de mest pessimistiske i markedet havde troet på," siger Michael Friis Jørgensen til dagbladet.

Flere TDC-nyheder

Udover nyheden om annulleringen af aktionærudbyttet med det medfølgende kursfald på markedet kunne TDC også fortælle, at selskabet skifter navn over for hr og fru Danmark, så selskabet fremover hedder Yousee.

Over for virksomhederne vil teleselskabet dog fastholde sit nuværende brand, TDC Erhverv, som du kan læse mere om her: TDC skifter navn til Yousee

Også en tidligere annoncering om, at TDC vil på banen med internetforbindelse på en gigabit blev en realitet ved morgenens strategimøde.

"Allerede inden udgangen af år 2017 vil halvdelen af alle danske husstande have adgang til 1 Gbit hastighed," fortalte TDC-direktør Pernille Erenbjerg på teleselskabets strategimøde, hvor selskabet også fandt tid til at fortælle om en forenkling af sine it-systemer.

Læs også: 
TDC-topchef om den danske forretning: "Utilfredsstillende og uholdbart"

TDC's store rokade: Derfor gennemfører TDC markante ændringer i organisationen og chef-laget

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S