Virksomhederne klar til Windows 10: Aldrig før har interessen for et nyt Windows været så massiv

Virksomhedernes interesse og planer for opgradering til det nyeste Windows har aldrig før i Windows-historien været så massiv.

Artikel top billede

Den megen hype om Windows 10 - og Microsofts ihærdige forsøg på at få brugerne til at opgradere - har for alvor vækket interessen for Windows 10 hos erhvervsbrugerne.

Faktisk er interessen for den nye Windows-version større end nogensinde før i Windows' lange historie, hvor version på version har ramt markedet med få års mellemrum.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Computerworld med udgangspunkt i et interview med Gartner.

Selvom interessen for Windows 10 hos mange viksomheder endnu ikke har resulteret i en egentlig udrulning på tværs af organisationen, så tyder alt på, at skiftet til den nye udgave af Windows kommer til at gå hurtigere end nogensinde før, lyder det fra Gartner-analytiker Steve Kleynhans.

"Den interesse, vores kundebase udtrykker, og typen af spørgsmål, de stiller, indikerer et langt hurtigere skift til Windows 10 end ved noget andet tidligere operativsystem," siger han til Computerworld.

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Steve Kleynhans forklarer, hvordan virksomhederne i forbindelse med eksempelvis Windows 7 i over halvandet år efter lanceringen stillede spørgsmål ved, om det overhovedet var relevant, og hvordan man eventuelt kunne opgradere.

"Her har vi set det komprimeret til omkring ni måneder. Virksomhederne spørger allerede 'hvordan gør vi?', og 'hvordan går det med andres pilot-projekter?'"

Derfor hitter Windows 10

Gartner-analytikeren peger desuden på, at erhvervsudgaverne af Windows 10 er endnu nyere end det Windows 10, som forbrugerne allerede har taget til sig i stor stil, siden lanceringen sidste sommer.

"For en virksomhed var Windows 10 ikke komplet eller stabilt indtil for otte uger siden. Så fra deres perspektiv er OS'et kun et par måneder gammelt," siger han til Computerworld US med henvisning til opdateringen 1511, der blev udsendt i november og blandt andet inkluderede den fulde understøttelse af Windows Update for Business og en app store til virksomhederne.

Læs også: Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Gartner har også tidligere vurderet, at Windows 10 bliver den største succes nogensinde - og også vil slå Windows 7 og XP, hvad angår udbredelsen.

Forklaringen er ikke blot, at Windows 10 er et ganske glimrende og veldesignet styresystem, men også at Microsoft giver det gratis til forbrugerne og har været meget fremme i skoene med at opfordre brugerne til at installere styresystemet.

Samme fremgangsmåde er Microsoft nu begyndt at bruge over for de små virksomheder.

Det betyder, at de virksomheder, der kører Windows 7 og Windows 8.1 modtager notifikationer på brugernes pc'er om, at Windows 10 er klar til at blive installeret. Læs mere om det her.

Det interessante ved den nye melding fra Gartner er, at den primært går på de store virksomheder og koncerner, der altså nu også for alvor har Windows 10 i kikkerten.

Læs også:

Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job