Virksomhederne klar til Windows 10: Aldrig før har interessen for et nyt Windows været så massiv

Virksomhedernes interesse og planer for opgradering til det nyeste Windows har aldrig før i Windows-historien været så massiv.

Artikel top billede

Den megen hype om Windows 10 - og Microsofts ihærdige forsøg på at få brugerne til at opgradere - har for alvor vækket interessen for Windows 10 hos erhvervsbrugerne.

Faktisk er interessen for den nye Windows-version større end nogensinde før i Windows' lange historie, hvor version på version har ramt markedet med få års mellemrum.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Computerworld med udgangspunkt i et interview med Gartner.

Selvom interessen for Windows 10 hos mange viksomheder endnu ikke har resulteret i en egentlig udrulning på tværs af organisationen, så tyder alt på, at skiftet til den nye udgave af Windows kommer til at gå hurtigere end nogensinde før, lyder det fra Gartner-analytiker Steve Kleynhans.

"Den interesse, vores kundebase udtrykker, og typen af spørgsmål, de stiller, indikerer et langt hurtigere skift til Windows 10 end ved noget andet tidligere operativsystem," siger han til Computerworld.

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Steve Kleynhans forklarer, hvordan virksomhederne i forbindelse med eksempelvis Windows 7 i over halvandet år efter lanceringen stillede spørgsmål ved, om det overhovedet var relevant, og hvordan man eventuelt kunne opgradere.

"Her har vi set det komprimeret til omkring ni måneder. Virksomhederne spørger allerede 'hvordan gør vi?', og 'hvordan går det med andres pilot-projekter?'"

Derfor hitter Windows 10

Gartner-analytikeren peger desuden på, at erhvervsudgaverne af Windows 10 er endnu nyere end det Windows 10, som forbrugerne allerede har taget til sig i stor stil, siden lanceringen sidste sommer.

"For en virksomhed var Windows 10 ikke komplet eller stabilt indtil for otte uger siden. Så fra deres perspektiv er OS'et kun et par måneder gammelt," siger han til Computerworld US med henvisning til opdateringen 1511, der blev udsendt i november og blandt andet inkluderede den fulde understøttelse af Windows Update for Business og en app store til virksomhederne.

Læs også: Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Gartner har også tidligere vurderet, at Windows 10 bliver den største succes nogensinde - og også vil slå Windows 7 og XP, hvad angår udbredelsen.

Forklaringen er ikke blot, at Windows 10 er et ganske glimrende og veldesignet styresystem, men også at Microsoft giver det gratis til forbrugerne og har været meget fremme i skoene med at opfordre brugerne til at installere styresystemet.

Samme fremgangsmåde er Microsoft nu begyndt at bruge over for de små virksomheder.

Det betyder, at de virksomheder, der kører Windows 7 og Windows 8.1 modtager notifikationer på brugernes pc'er om, at Windows 10 er klar til at blive installeret. Læs mere om det her.

Det interessante ved den nye melding fra Gartner er, at den primært går på de store virksomheder og koncerner, der altså nu også for alvor har Windows 10 i kikkerten.

Læs også:

Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo