Virksomhederne klar til Windows 10: Aldrig før har interessen for et nyt Windows været så massiv

Virksomhedernes interesse og planer for opgradering til det nyeste Windows har aldrig før i Windows-historien været så massiv.

Artikel top billede

Den megen hype om Windows 10 - og Microsofts ihærdige forsøg på at få brugerne til at opgradere - har for alvor vækket interessen for Windows 10 hos erhvervsbrugerne.

Faktisk er interessen for den nye Windows-version større end nogensinde før i Windows' lange historie, hvor version på version har ramt markedet med få års mellemrum.

Det skriver vores kolleger på det amerikanske Computerworld med udgangspunkt i et interview med Gartner.

Selvom interessen for Windows 10 hos mange viksomheder endnu ikke har resulteret i en egentlig udrulning på tværs af organisationen, så tyder alt på, at skiftet til den nye udgave af Windows kommer til at gå hurtigere end nogensinde før, lyder det fra Gartner-analytiker Steve Kleynhans.

"Den interesse, vores kundebase udtrykker, og typen af spørgsmål, de stiller, indikerer et langt hurtigere skift til Windows 10 end ved noget andet tidligere operativsystem," siger han til Computerworld.

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Steve Kleynhans forklarer, hvordan virksomhederne i forbindelse med eksempelvis Windows 7 i over halvandet år efter lanceringen stillede spørgsmål ved, om det overhovedet var relevant, og hvordan man eventuelt kunne opgradere.

"Her har vi set det komprimeret til omkring ni måneder. Virksomhederne spørger allerede 'hvordan gør vi?', og 'hvordan går det med andres pilot-projekter?'"

Derfor hitter Windows 10

Gartner-analytikeren peger desuden på, at erhvervsudgaverne af Windows 10 er endnu nyere end det Windows 10, som forbrugerne allerede har taget til sig i stor stil, siden lanceringen sidste sommer.

"For en virksomhed var Windows 10 ikke komplet eller stabilt indtil for otte uger siden. Så fra deres perspektiv er OS'et kun et par måneder gammelt," siger han til Computerworld US med henvisning til opdateringen 1511, der blev udsendt i november og blandt andet inkluderede den fulde understøttelse af Windows Update for Business og en app store til virksomhederne.

Læs også: Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Gartner har også tidligere vurderet, at Windows 10 bliver den største succes nogensinde - og også vil slå Windows 7 og XP, hvad angår udbredelsen.

Forklaringen er ikke blot, at Windows 10 er et ganske glimrende og veldesignet styresystem, men også at Microsoft giver det gratis til forbrugerne og har været meget fremme i skoene med at opfordre brugerne til at installere styresystemet.

Samme fremgangsmåde er Microsoft nu begyndt at bruge over for de små virksomheder.

Det betyder, at de virksomheder, der kører Windows 7 og Windows 8.1 modtager notifikationer på brugernes pc'er om, at Windows 10 er klar til at blive installeret. Læs mere om det her.

Det interessante ved den nye melding fra Gartner er, at den primært går på de store virksomheder og koncerner, der altså nu også for alvor har Windows 10 i kikkerten.

Læs også:

Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Microsoft meddeler: Besked om at opgradere til Windows 10 på vej til virksomheder

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S