Eksperter slår fast: Windows 10 bliver den største succes nogensinde - vil også slå Windows 7 og XP

Windows 10 kommer til at blive det mest installerede Windows-styresystem nogensinde og kommer til at overgå selv monstersucceserne Windows 7 og XP.

Artikel top billede

Microsoft har med Windows 10 begået en software-blockbuster, der kommer til at gå over i historiebøgerne som det mest installerede Windows-styresystem nogensinde.

Windows 10 vil således også komme til at blive mere udbredt end både Windows XP og Windows 7 - to af Microsofts allerstørste hits gennem tiderne.

Det er verdens største it-analysehus Gartner, der står bag udmeldningen om Windows 10's massive succes, og dommen falder her mindre end fem måneder efter, at Microsoft frigav styresystemet.

Det er ikke kun forbrugerne, der har taget det gratis Windows-styresystem til sig, også virksomhederne vil nu være med på Windows 10-vognen.

Gartner vurderer, at halvdelen af alle virksomheder i 2017 vil være begyndt med udrulningen af Windows 10.

"På forbrugermarkedet sikrer en gratis opgradering sammen med en bred support af ældre enheder og automatiske over-the-air-opgraderinger, at der vil være et stort tocifret antal millioner af brugere, der har stiftet bekendtskab med operativsystemet før slutningen af 2015," udtaler Steve Kleynhans, research vice president hos analysefirmaet.

Derfor opgraderer virksomhederne så hurtigt

"Vi forventer, at implementeringen vil ske signifikant hurtigere end det, vi så med Windows 7 for seks år siden," skriver Gartner desuden om Windows 10 i virksomhederne. 

Gartner hæfter sig især ved, at udsigten til at Windows 7-supporten ophører i januar 2020 sammen med den stærke kompabilitet med Windows 7-applikationer og -hardware og det øgede fokus på 2-i.1-tablets i virksomhederne er med til at sætte fart i migreringerne.

Gartner venter, at mange virksomheder vil køre pilotprojekter for Windows 10 i første halvår 2016, hvorefter den bredere udrulning begynder i andet halvår.

Windows 10-succesen er yderst tiltrængt for Microsoft.

Det er langt fra alle Windows-versioner igennem tiderne, der har været lige populære - og Windows 8 blev eksempelvis aldrig det store hit for Microsoft.

Samtidig har Windows i de senere år mødt konkurrence fra helt nye sider, idet både Android og iOS har haft så massiv succes på blandt andet tablet-markedet. 

Det er i disse dage 30 år siden, at den første Windows-udgave blev sendt på markedet - læs hele historien om Windows og de mange versioner her.

Læs også:

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er opgraderingsplanen

Windows fylder 30 år: Her er historien om verdenshistoriens vigtigste styresystem

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S