Edge's InPrivate-funktion er knap så privat, som man nok går og tror

Microsofts nye browser med navnet Edge gemmer din InPrivate-historik i en database på maskinen. Med lidt snilde kan en it-kyndig kæreste derved få adgang til informationer om surf-historikken, der skulle være hemmelig. Microsoft arbejder på en løsning.

Artikel top billede

InPrivate-funktionen, eller porno-tilstand som funktionen ofte bliver kaldt i folkemunde, i Microsofts Edge-browser er måske knap så privat, som man nok kunne ønske sig og forvente.

Funktionen, der forhindrer, at din webhistorik gemmes på maskinen kaldes i Microsofts browser-udgave for InPrivate og findes under fanebladet Sikkerhed.

Det er som bekendt en smal sag at hente den almindelige besøgshistorik fra din browser.

Faktisk sker det helt automatisk med mindre, du gør noget aktivt for at sløre dine digitale fodspor eksempelvis via InPrivate.

Men nu bliver der sået tvivl om, hvorvidt inPrivate rent faktisk fungerer i den nyeste udgave af browseren fra Windows, der er blevet døbt Edge.

Det skriver flere medier som Betanews og Network World.

Knap så privat

Det er ikke sådan, at InPrivate-funktionen i Edge viser din historik i klartekst overfor den næste bruger ved tastaturet, men hvis en it-kyndig kammerat eller kæreste ønsker at tage et nærmere kig på de sene aftentimers browserier, så er vejen til det ønske ikke brolagt med de store forhindringer.

Det er sikkerhedseksperten Brent Muir, der kan afslører, hvordan du kan hente detaljerne fra privat-funktionen frem i lyset.

Du kan læse hans blog her.

Her beskriver han, at alle informationerne bliver gemt i en database i mappen "WebCache", som du kan få adgang til via stien: Users\user_name\AppData\Local\Microsoft\Windows\WebCache.

Edge gemmer informationer fra alle de sider, du har besøgt i en database i denne mappe for hurtigere at kunne hente siden frem, næste gang du vil besøge den igen eller for at kunne genoprette efter et programnedbrud.

Altså en slags indbygget proxy-funktion.

Der gemmes således oplysninger i WebCache-mappen fra både private og ikke private søgninger, skriver han.

Private informationer mærkes

Det, der gør det ekstra nemt at finde frem til hvilke informationer, der er blevet søgt efter med InPrivate slået til er, at disse informationer er mærket med et specielt tag.

Derved kan informationerne fra de private netbesøg adskilles fra den almindelige surfen via et søgefilter.

Microsoft har ifølge Betanews kommenteret på sagen, og fortæller, at firmaet arbejder på at ændre metoden hvorpå, InPrivate-funktionen fungerer.

"Vi er blevet gjort opmærksom på påstande om, at InPrivate ikke virker som tiltænkt, og vi arbejder på at løse problemet så hurtigt som mulig," kan man læse i Microsofts svar.

Der bliver dog ikke sat en præcis data for, hvornår det bliver helt privat, søge privat med Edge.

Læs også:

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Vigtigt: Disse fire sikkerheds-tiltag skal du få på plads i år

Slut med opgraderinger til alle ældre versioner af Internet Explorer: Microsoft sender din browser på pension

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S