Google siger stop: Om få måneder er det slut med alle Flash-annoncer

I stedet skal alle annoncer bygge på mere sikkert format.

Artikel top billede

Fra slutningen af juni er det endegyldigt slut med Flash-baserede annoncer hos Google, der årligt omsætter for et meget stort milliard-beløb på annonce-salget.

Fra udgangen af juni vil Google således alene acceptere annoncer, der er baseret på webstandarden HTML5, skriver Google i en meddelelse.

Adobes Flash-platform er i årevis blevet kritiseret for at være for usikker, når det handler it-sikkerhed.

Adobe har således jævnligt udsendt kæmpe-opdateringer med massevis af rettelser til Flash - blandt andet i december, hvor selskabet lukkede hele 79 sårbarheder i Flash Player.

Det kan du læse mere om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash.

Den hullede arkitektur og den store udbredelse har gjort Flash til en af de mest angrebne applikationer på internettet.

For Google og andre gælder det, at der er risiko for, at en hacker kan lykkes med at installere malware på en pc, hvis brugeren klikker på en annonce, der er blevet inficeret.

Det er ligeledes en udbredt fremgangsmåde, at hackere forsøger at narre folk til at opdatere deres Flash-programmer med malware via udnyttelse af sårbarheder.

Adobe erkendte for et par måneder siden, at Flash står på gravens rand. I første omgang har Adobe dog nøjedes med at ændre navnet.

Det kan du læse mere om her: Adober erkender: Flash er dødsdømt - men får alligevel nyt navn på gravens rand.

Apples Steve Jobs var kendt for sin indædte modstand mod Flash, som han forbød helt på iPhone og iPad.

Det kan du læse mere om her: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash

Apple forbød i efteråret desuden brug af forældede versioner af Flash i browseren Safari - blandt andet med den begrundelse, at brugerne er for lang tid om at opdatere til nyeste system.

Det kan du læse mere om her: Har fået nok af Flash-kaos: Nu blokerer Apple for Adobes hullede Flash.

I Ciscos sikkerhedsrapport for første halvår 2015 fremgik det, at "udnyttelsen af sårbarheder i Adobe Flash, der integreres i exploit kits som Angler og Nuclear, stiger."

Ifølge selskabet steg antalet af registrerede sårbarheder i Adobe Flash med hele 66 procent i forhold til samme periode året før.

Grunden var ifølge Cisco 'manglen på automatiseret patching, og at brugere fejler med at opdatere med det samme."

"Det ser ud til, at mange brugere har svært ved at følge med i forhold til Adobe Flash-opdateringerne og måske ikke engang er opmærksomme på nogle af opgraderingerne," lød det fra Cisco.

Læs også:

Sikkerhedstrussel: Her er de største software-syndere i 2015

Google følger i Apples fodspor: Nu får Flash dødsstødet

Annonce

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S