Google siger stop: Om få måneder er det slut med alle Flash-annoncer

I stedet skal alle annoncer bygge på mere sikkert format.

Artikel top billede

Fra slutningen af juni er det endegyldigt slut med Flash-baserede annoncer hos Google, der årligt omsætter for et meget stort milliard-beløb på annonce-salget.

Fra udgangen af juni vil Google således alene acceptere annoncer, der er baseret på webstandarden HTML5, skriver Google i en meddelelse.

Adobes Flash-platform er i årevis blevet kritiseret for at være for usikker, når det handler it-sikkerhed.

Adobe har således jævnligt udsendt kæmpe-opdateringer med massevis af rettelser til Flash - blandt andet i december, hvor selskabet lukkede hele 79 sårbarheder i Flash Player.

Det kan du læse mere om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash.

Den hullede arkitektur og den store udbredelse har gjort Flash til en af de mest angrebne applikationer på internettet.

For Google og andre gælder det, at der er risiko for, at en hacker kan lykkes med at installere malware på en pc, hvis brugeren klikker på en annonce, der er blevet inficeret.

Det er ligeledes en udbredt fremgangsmåde, at hackere forsøger at narre folk til at opdatere deres Flash-programmer med malware via udnyttelse af sårbarheder.

Adobe erkendte for et par måneder siden, at Flash står på gravens rand. I første omgang har Adobe dog nøjedes med at ændre navnet.

Det kan du læse mere om her: Adober erkender: Flash er dødsdømt - men får alligevel nyt navn på gravens rand.

Apples Steve Jobs var kendt for sin indædte modstand mod Flash, som han forbød helt på iPhone og iPad.

Det kan du læse mere om her: Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash

Apple forbød i efteråret desuden brug af forældede versioner af Flash i browseren Safari - blandt andet med den begrundelse, at brugerne er for lang tid om at opdatere til nyeste system.

Det kan du læse mere om her: Har fået nok af Flash-kaos: Nu blokerer Apple for Adobes hullede Flash.

I Ciscos sikkerhedsrapport for første halvår 2015 fremgik det, at "udnyttelsen af sårbarheder i Adobe Flash, der integreres i exploit kits som Angler og Nuclear, stiger."

Ifølge selskabet steg antalet af registrerede sårbarheder i Adobe Flash med hele 66 procent i forhold til samme periode året før.

Grunden var ifølge Cisco 'manglen på automatiseret patching, og at brugere fejler med at opdatere med det samme."

"Det ser ud til, at mange brugere har svært ved at følge med i forhold til Adobe Flash-opdateringerne og måske ikke engang er opmærksomme på nogle af opgraderingerne," lød det fra Cisco.

Læs også:

Sikkerhedstrussel: Her er de største software-syndere i 2015

Google følger i Apples fodspor: Nu får Flash dødsstødet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS