Har fået nok af Flash-kaos: Nu blokerer Apple for Adobes hullede Flash

Apple har fået nok af forældede Flash-versioner, der er fyldt med sårbarheder. Derfor blokerer selskabet nu hullede Flash-versioner i Safari.

Artikel top billede

Forældede versioner af Adobes Flash-teknologi får nu en iskold skulder af Apple.

Det sker, efter at Adobe for et par dage siden udsendte en ny version af Flash, der - vanen tro - rettede en række sårbarheder i softwaren.

Flash har efterhånden udviklet sig til lidt af et sikkerhedsproblem hos både private og i virksomheder, fordi der er så mange sårbarheder i softwaren. Det kan du læse meget mere om her.

Problemet er dog ikke mindst, at brugerne er for lang tid om at opdatere til den nyeste version - og det er netop det problem, Apple nu sigter efter få løst ved at blokere forældrede Flash-versioner.

"Hvis du anvender en forældet version af Adobe Flash Player plug-in, ser du beskeden 'Blocked plug-in,' 'Flash Security Alert,' eller 'Flash out-of-date', når du forsøger at se Flash-indhold i Safari," skriver Apple i en orientering til kunderne.

Derfor giver en blokering god mening

Det er ikke første gang, Apple vælger at blokere for forældede Flash-versioner, og selvom det kan virke som en noget drastisk fremgangsmåde, må man give selskabet, at det om ikke andet tvinger Mac-brugerne til at få opdateret.

Det gælder også i forbindelse med Adobes nye version af Flash.

Apple skriver, at Mac-brugerne for igen at kunne se Flash-indhold i Safari, skal klikke på Download Flash-knappen i Sarari, hvorefter man sendes til Adobes webside, hvor man kan hente den nyeste version.

Samtidig er det muligt for eksempelvis virksomheder at anvende den forældede Flash-version ved i kontrollen med Safari plug-ins at give browseren besked om, at det er i orden at køre med en usikker version.

Så galt står det til med Flash

Apples Flash-blokering er ikke igangsat uden grund.

I Ciscos seneste sikkerhedsrapport for første halvår 2015 fremgår det, at "udnyttelsen af sårbarheder i Adobe Flash, der integreres i exploit kits som Angler og Nuclear, stiger."

"Det skyldes manglen på automatiseret patching, og at brugere fejler med at opdatere med det samme," lyder forklaringen blandt andet fra Cisco.

Konkret registrerede Cisco i første halvår 2015 en 66 procents stigning i antallet af sårbarheder i Adobe Flash til ialt 62 sårbarheder, der har resulteret i kode-eksekvering på brugernes maskiner.

"Hvis det nuværende aktivitets-mønster fortsætter resten af året, kan vi se over 100 af denne slags exploits i 2015, hvilket vil være en rekord," lyder det i rapporten.

"Det ser ud til, at mange brugere har svært ved at følge med i forhold til Adobe Flash-opdateringerne og måske ikke engang er opmærksomme på nogle af opgraderingerne," skriver Cisco om sikkerhedsproblemerne med Flash.

Læs også:

Slår alarm: Voldsom stigning i antallet af Flash-sårbarheder - og de udnyttes

Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S