Apple efter tvangslukning af kunders iPhones: "Ingen kommentarer"

Apple er tavs som graven, efter selskabet har tvangslukket brugeres iPhones.

Artikel top billede

Apple er tavs som graven om den såkaldte "fejl 53", der betyder, at folk får spærret deres iPhones, hvis fingeraftrykslæseren udskiftes.

Tidligere har Apple dog oplyst til den britiske avis The Guardian, at der er tale om en sikkerhedsfunktion, der skal sikre brugerne mod misbrug af fingeraftrykssensoren og i sidste ende betalingsløsningen, Apple Pay, der gør brug af fingeraftrykssensoren.

Computerworld ville dog gerne have svar på en række yderligere spørgsmål, men trods gentagne henvendelser er meldingen fra Apples danske pr-bureau klar:

"Apple har ingen yderligere kommentarer."

Vil Apple erstatte? 

Det danske Forbrugerråd mener, at Apple bør låse brugernes telefoner op eller erstatte dem. 

Computerworld har derfor ønsket at få svar på om Apple ønsker at efterleve dette krav. 

Men Apple har ikke ønsket at svare på dette spørgsmål,
ligesom den californiske virksomhed heller ikke har ønsket at svare på, om virksomheden i fremtiden vil advare brugerne om konsekvenserne ved at udskifte fingeraftrykssensoren. 

Sidstnævne ønske er blandt andet blevet udtrykt af Computerworld-læseren Jørgen Bundgaard, der oplevede, at få en iPhone spærret med "fejl 53" . 

"Jeg mener, at Apple bør orientere kunderne om det, når de køber enheden. Alt andet er urimeligt. Specielt med tanke på, at det er et stykke elektronik til mere end 6.000 kroner, som pludselig bliver ubrugeligt," sagde han for nylig til Computerworld

Afslutningsvis har Computerworld også spurgt Apple om, hvorfor det er nødvendigt at spærre hele telefonen, når fingeraftrykssensoren udskiftes. 

Kunne Apple ikke blot nøjes med at afbryde kontakten til fingeraftryksskanneren og eventuelt Apple Pay-funktionaliteten? 

Heller ikke dette spørgsmål har Apple ønsket at besvare.

Læs også:
Computerworld-læsere gløder af raseri over tvangslukning af iPhones : "Hvordan kan det overhovedet være lovligt?

Forbrugerrådet: Apple skal erstatte din iPhone, hvis den er blevet tvangslukket med 'fejl 53'

Jørgen skiftede skærmen i sin søns iPhone - og nu er den død: "Det er en svinestreg"

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS