Apple efter tvangslukning af kunders iPhones: "Ingen kommentarer"

Apple er tavs som graven, efter selskabet har tvangslukket brugeres iPhones.

Artikel top billede

Apple er tavs som graven om den såkaldte "fejl 53", der betyder, at folk får spærret deres iPhones, hvis fingeraftrykslæseren udskiftes.

Tidligere har Apple dog oplyst til den britiske avis The Guardian, at der er tale om en sikkerhedsfunktion, der skal sikre brugerne mod misbrug af fingeraftrykssensoren og i sidste ende betalingsløsningen, Apple Pay, der gør brug af fingeraftrykssensoren.

Computerworld ville dog gerne have svar på en række yderligere spørgsmål, men trods gentagne henvendelser er meldingen fra Apples danske pr-bureau klar:

"Apple har ingen yderligere kommentarer."

Vil Apple erstatte? 

Det danske Forbrugerråd mener, at Apple bør låse brugernes telefoner op eller erstatte dem. 

Computerworld har derfor ønsket at få svar på om Apple ønsker at efterleve dette krav. 

Men Apple har ikke ønsket at svare på dette spørgsmål,
ligesom den californiske virksomhed heller ikke har ønsket at svare på, om virksomheden i fremtiden vil advare brugerne om konsekvenserne ved at udskifte fingeraftrykssensoren. 

Sidstnævne ønske er blandt andet blevet udtrykt af Computerworld-læseren Jørgen Bundgaard, der oplevede, at få en iPhone spærret med "fejl 53" . 

"Jeg mener, at Apple bør orientere kunderne om det, når de køber enheden. Alt andet er urimeligt. Specielt med tanke på, at det er et stykke elektronik til mere end 6.000 kroner, som pludselig bliver ubrugeligt," sagde han for nylig til Computerworld

Afslutningsvis har Computerworld også spurgt Apple om, hvorfor det er nødvendigt at spærre hele telefonen, når fingeraftrykssensoren udskiftes. 

Kunne Apple ikke blot nøjes med at afbryde kontakten til fingeraftryksskanneren og eventuelt Apple Pay-funktionaliteten? 

Heller ikke dette spørgsmål har Apple ønsket at besvare.

Læs også:
Computerworld-læsere gløder af raseri over tvangslukning af iPhones : "Hvordan kan det overhovedet være lovligt?

Forbrugerrådet: Apple skal erstatte din iPhone, hvis den er blevet tvangslukket med 'fejl 53'

Jørgen skiftede skærmen i sin søns iPhone - og nu er den død: "Det er en svinestreg"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job