Apple efter tvangslukning af kunders iPhones: "Ingen kommentarer"

Apple er tavs som graven, efter selskabet har tvangslukket brugeres iPhones.

Artikel top billede

Apple er tavs som graven om den såkaldte "fejl 53", der betyder, at folk får spærret deres iPhones, hvis fingeraftrykslæseren udskiftes.

Tidligere har Apple dog oplyst til den britiske avis The Guardian, at der er tale om en sikkerhedsfunktion, der skal sikre brugerne mod misbrug af fingeraftrykssensoren og i sidste ende betalingsløsningen, Apple Pay, der gør brug af fingeraftrykssensoren.

Computerworld ville dog gerne have svar på en række yderligere spørgsmål, men trods gentagne henvendelser er meldingen fra Apples danske pr-bureau klar:

"Apple har ingen yderligere kommentarer."

Vil Apple erstatte? 

Det danske Forbrugerråd mener, at Apple bør låse brugernes telefoner op eller erstatte dem. 

Computerworld har derfor ønsket at få svar på om Apple ønsker at efterleve dette krav. 

Men Apple har ikke ønsket at svare på dette spørgsmål,
ligesom den californiske virksomhed heller ikke har ønsket at svare på, om virksomheden i fremtiden vil advare brugerne om konsekvenserne ved at udskifte fingeraftrykssensoren. 

Sidstnævne ønske er blandt andet blevet udtrykt af Computerworld-læseren Jørgen Bundgaard, der oplevede, at få en iPhone spærret med "fejl 53" . 

"Jeg mener, at Apple bør orientere kunderne om det, når de køber enheden. Alt andet er urimeligt. Specielt med tanke på, at det er et stykke elektronik til mere end 6.000 kroner, som pludselig bliver ubrugeligt," sagde han for nylig til Computerworld

Afslutningsvis har Computerworld også spurgt Apple om, hvorfor det er nødvendigt at spærre hele telefonen, når fingeraftrykssensoren udskiftes. 

Kunne Apple ikke blot nøjes med at afbryde kontakten til fingeraftryksskanneren og eventuelt Apple Pay-funktionaliteten? 

Heller ikke dette spørgsmål har Apple ønsket at besvare.

Læs også:
Computerworld-læsere gløder af raseri over tvangslukning af iPhones : "Hvordan kan det overhovedet være lovligt?

Forbrugerrådet: Apple skal erstatte din iPhone, hvis den er blevet tvangslukket med 'fejl 53'

Jørgen skiftede skærmen i sin søns iPhone - og nu er den død: "Det er en svinestreg"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S