Apple efter tvangslukning af kunders iPhones: "Ingen kommentarer"

Apple er tavs som graven, efter selskabet har tvangslukket brugeres iPhones.

Artikel top billede

Apple er tavs som graven om den såkaldte "fejl 53", der betyder, at folk får spærret deres iPhones, hvis fingeraftrykslæseren udskiftes.

Tidligere har Apple dog oplyst til den britiske avis The Guardian, at der er tale om en sikkerhedsfunktion, der skal sikre brugerne mod misbrug af fingeraftrykssensoren og i sidste ende betalingsløsningen, Apple Pay, der gør brug af fingeraftrykssensoren.

Computerworld ville dog gerne have svar på en række yderligere spørgsmål, men trods gentagne henvendelser er meldingen fra Apples danske pr-bureau klar:

"Apple har ingen yderligere kommentarer."

Vil Apple erstatte? 

Det danske Forbrugerråd mener, at Apple bør låse brugernes telefoner op eller erstatte dem. 

Computerworld har derfor ønsket at få svar på om Apple ønsker at efterleve dette krav. 

Men Apple har ikke ønsket at svare på dette spørgsmål,
ligesom den californiske virksomhed heller ikke har ønsket at svare på, om virksomheden i fremtiden vil advare brugerne om konsekvenserne ved at udskifte fingeraftrykssensoren. 

Sidstnævne ønske er blandt andet blevet udtrykt af Computerworld-læseren Jørgen Bundgaard, der oplevede, at få en iPhone spærret med "fejl 53" . 

"Jeg mener, at Apple bør orientere kunderne om det, når de køber enheden. Alt andet er urimeligt. Specielt med tanke på, at det er et stykke elektronik til mere end 6.000 kroner, som pludselig bliver ubrugeligt," sagde han for nylig til Computerworld. 

Afslutningsvis har Computerworld også spurgt Apple om, hvorfor det er nødvendigt at spærre hele telefonen, når fingeraftrykssensoren udskiftes. 

Kunne Apple ikke blot nøjes med at afbryde kontakten til fingeraftryksskanneren og eventuelt Apple Pay-funktionaliteten? 

Heller ikke dette spørgsmål har Apple ønsket at besvare.

Læs også:
Computerworld-læsere gløder af raseri over tvangslukning af iPhones : "Hvordan kan det overhovedet være lovligt?

Forbrugerrådet: Apple skal erstatte din iPhone, hvis den er blevet tvangslukket med 'fejl 53'

Jørgen skiftede skærmen i sin søns iPhone - og nu er den død: "Det er en svinestreg"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S