Ny telefon fra Microsoft: Lumia 650 er rettet mod virksomhederne med favorabel pris

Microsoft har lanceret en ny version af den populære Lumia 640 fra sidste år. Navnet er Lumia 650 og er den tyndeste smartphone fra Microsoft til dato.

Artikel top billede

Microsoft har annonceret en ny smartphone i sin Lumia-serie.

Lumia 650 er en ny version af sidste års 640-serie, som dengang ramte den rette balance mellem ydeevne, kvalitet og pris.

Det kan du læse mere om her: Test: Du kan få fire Lumia 640 for én iPhones pris - og Lumia 640 er faktisk en rigtig god telefon

Lumia 650 er en 5" Windows 10 Mobile-smartphone, der er udstyret med en 1.280 x 720 pixel AMOLED-skærm og en snapdragon 212 quad core-processor.

Det er ikke en toptelefon på niveau med de nyeste Android-telefoner, en iPhone 6S eller de to nye Lumia 950 og 950XL fra Microsoft, men i stedet en telefon til 1.699 kroner rettet mod virksomhederne.

Metalchassis

Microsoft lancerede i oktober de to toptelefoner Lumia 950 og 950XL.

Begge telefonerne har flotte specs, men de er bygget med plastikchassis, hvilket dengang skuffede mange Windows Phones-fans.

Lumia 650 er den populære 925 bygget med metalkant omkring skærmen og plastik på bagsiden.

Ligeledes er det den letteste Windows-phone til dato med en tykkelse på kun 6,9 millimeter og en vægt på 122 gram.

Dog er den relativt svage Snapdragon 212 ikke stærk nok til at kunne køre Windows 10 Mobiles unikke funktion, Continuum for Phones, som omdanner telefonen til noget, der minder om en computer.  

Læs også: Se Microsofts nye teknologi i aktion: Kan en Windows-telefon erstatte din computer?

Microsoft kæmper dog med mangel på popularitet og i tredje kvartal 2015 faldt salget af Windows-telefoner med 50 procent. Noget af faldet skyldes dog formodentligt rygterne om 950 og 950XL, som viste sig at være sande. 

Lumia 650 udkommer i Danmark i løbet af marts og vil koste 1.699 kroner. Til maj lancerer Microsoft også en model med mulighed for dual-SIM.

Du kan læse mere om Lumia 650 hos Microsoft her.

Læs også: Træt af hundedyre smartphones? Her er syv billige, men gode telefoner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S