Microsoft lukker og slukker for chat-app: Brugerne skal gemme deres beskeder

Microsoft dropper videochat-tjenesten Skype Qik. Brugerne har få uger til at gemme deres beskeder.

Artikel top billede

Microsoft-tjenesten Skype Qik, der lader Windows-, iOS- og Android-brugere sende videobeskeder til hinanden, lukker og slukker.

Qik blev udviklet i 2007, oprindeligt som en tjeneste til at livestreame video fra mobiltelefoner.

Siden blev Qik opkøbt af Skype i 2011, før Microsoft købte Skype for 44 milliarder kroner - og dermed altså også Qik.

I efteråret 2014 relancerede Microsoft Qik som Skype Qik, så det var en chat-app til at udveksle videobeskeder til venner og grupper af venner.

Men nu er det helt slut for Qik, da tjenestens chat-funktioner fremover ganske enkelt er at finde i den almindelige Skype-app.

Det meddeler Microsoft.

"Vi arbejder altid hårdt på at udvikle Skype til mobilerne, og vi har fortsat med tilføje nye funktioner - som gruppevideokald. Nogle af de funktioner, vi har tilføjet, virker måske bekendte, og det er der en grund til," skriver selskabet i en besked til brugerne.

"I 2014 lancerede vi Skype Qik, en mobil videochat-app til at dele øjeblikke med grupper af venner. Siden har vi erfaret, at mange af jer allerede gør disse ting i Skype, og som et resultat af det, migrerede vi nogle af Qiks mest anvendte funktioner ind i den Skype-app, I allerede kender og elsker."

Du skal gemme dine beskeder

Meget tyder på, at Microsoft ikke fra starten har haft planer om helt at droppe Qik, for på Skypes hjemmeside kan man fortsat læse følgende besked om Skype Qik:

"Den nye chat-app til mobile enheder, hvor du kan udveksle videoer med grupper af venner."

Men den er god nok - Qik, der faktisk var lidt af en pioner på området, er snart fortid, fordi Microsoft i stedet implementerer funktionerne i Skype:

"På grund af disse opdatereringer vil Skype Qik for sidste gang kunne bruges den 24. marts 2016," lyder beskeden fra Microsoft.

Samtidig sender selskabet denne besked til brugerne af Skype Qik:

"Sørg venligst for at gemme særlige beskeder, som du ønsker at beholde, før den 24. marts. Efter denne dato vil du ikke længere kunne sende eller modtage beskeder."

Da Skype købte Qik i 2011, lød prisen på 100 millioner dollars.

Da Microsoft købte Skype kort tid efter, var beløbet på omkring 44 milliarder kroner.

Læs også:

Test: Sådan fungerer det nye Skype - kør alle dine samtaler fra browseren

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen